3-stronicowa notatka w formacie doc. Notatki z wykładu "Nowikow i rozwój masonerii w Rosji" w ramach przedmiotu kultura rosyjska do 1842 roku, który prowadzi dr Józef Kuffel na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tekście pojawiają się następujące zagadnienia i postaci: Nowikow, kariera Nowikowa, Pułk Izmajłowski, przewrót pałacowy Katarzyny II, protokolant komisji, reformy, Truteń, uwięzienie w twierdzy schischenberskiej, rozwój masonerii na terenie Rosji, szerzenie idei masońskich, odrodzenie Uniwersytetu Moskiewskiego, Chersakow, oświeceniowy racjonalizm, mistycyzm, wolnomularstwo, idea religii ponadwyznaniowa, mokształcenie, rozwój wewnętrzny, filantropia, braterstwo, uczeń, czeladnik, mistrz, pierwsze loże w Rosji, gubernator Ukrainy, wielki mistrz prowincjonalny, loża księcia Woroncewa, Wielki Mistrz Prowincjonalny. W treści notatki ponadto można znaleźć: Iwan Jełagin, egzotyczne rytuały inicjacyjne, najwyższe kręgi arystokracji, moskwiewski wariant masonerii utrzymany w duchu niemieckim, książę Gagarin, przekazanie zwierzchnictwa nad lożą petersburską loży berlińskiej, Johan Szwarc, stopnie św. Andrzeja, Naukowe Towarzystwo Przyjaciół, sylwetka Johana Szwarca, Droga do Chrystusa, głód filozoficznego Absolutu, Car Paweł, Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich, Łopuchin, pietyzm, niektóre cechy cerkwi wewnętrznej, owoce miłującego prawdę serca, Goniec Syjonu, Towarzystwo biblijne.
Postać Nowikowa i rozwój masonerii.
Kariera Nowikowa była dość ciekawa. Po nieukończeniu gimnazjum w Moskiwe przeniósł się do służby wojskowej. W 1762 roku służył w Pułku Izmajłowskim jako szeregowiec. Jednak podczas przewrotu pałacowego Katarzyny II (w czerwcu) stał na warcie w ważnym strategicznie miejscu - przy moście nieopodal koszar. Podczas przewrotu pułk ten odegrał decydującą rolę i później Katarzyna II z wdzięczności podniosła rangi wszystkim jego żołnierzom. Nowikow został wówczas podniesiony do rangi unteroficera. Był jednak człowiekiem o rozległych zainteresowaniach literackich, tłumaczył teksty z języka francuskiego. Został powołany na stanowisko protokolanta komisji zajmującej się projektem reform. Wykorzystywał materiał pochodzący z prac komisji w wydawanych przez siebie czasopismach, m.in. W słynnym “Trutniu”, gdzie lansował szczególne idee zmian. Jego sytuacja stała się jednak niebezpieczna, gdy okazało się, że postawa carycy - reformatorki była pozą. Został aresztowany i skazany na uwięzienie w twierdzy schischenberskiej. Powodem jego aresztowania był rozwój masonerii na terenie Rosji, w który był szczególnie zaangażowany (właściwie można powiedzieć, że jego działalność literacka służyła szerzeniu idei masońskich). W 1779 roku Nowikow przeniósł się z Petersburga do Moskwy, co związane było z mianowaniem jego przyjaciela - Chersakowa - na osobę odpowiedzialną za odrodzenie Uniwersytetu Moskiewskiego. Od tego momentu też Uniwersytet ten będzie miał liczne związki z masonerią. Nowikow zajął się tam biblioteką i wydawnictwami, dzięki czemu uczelnia ta mogła konkurować z Uniwersytetem w Petersburgu. Palcówki te lansowały dwa przeciwstawne nurty - Moskiewski powiązany był z mistycyzmem, natomiast Petersburski z oświeceniowym racjonalizmem. Właściwie wszyscy wykładowcy i studenci Uniwersytetu Moskiewskiego należeli do lóż masońskich. Nastąpił zwrot w kierunku mistycyzmu. Wolnomularstwo rozwijało się wówczas w całej Europie, z jednej strony propagowało ideę religii ponadwyznaniowej, z drugiej było szansą na zrobienie szybkiej kariery, gdyż umożliwiało ł
(…)
… masonerii jest w dużej mierze tylko mrzonką, jednak stowarzyszenie to przypominał swoim kształtem średniowieczne korporacje, np. kamieniarzy. Masoneria zaczęła się rozwijać w pod koniec wieku XVII i na początku XVIII po pożarze Londynu w 1678 roku. Jej struktury były wzorowane na gildiach kupieckich, podobne też były zorganizowane stopnie awansu, których było trzy (uczeń, czeladnik, mistrz). Pierwsze loże…
… dla późniejszych działań dekabrystów. Car Paweł miał również pewne powiązania z masonami (został Mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskich). W 1798 roku Paweł mianował Łopuchina (dawnego protegowanego Szwarca) na oficjalnego historyka. Uwolnił też Nowikowa. Zakazał jednak używania bardzo popularnego w czasach Katarzyny II słowa - obywatel. Nie był wprawdzie zwolennikiem reform, ale jego światopogląd miał pewne cechy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)