Wykład - nauki polityczne w Polsce do 1945 roku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - nauki polityczne w Polsce do 1945 roku - strona 1 Wykład - nauki polityczne w Polsce do 1945 roku - strona 2 Wykład - nauki polityczne w Polsce do 1945 roku - strona 3

Fragment notatki:

NAUKI POLITYCZNE W POLSCE DO 1945
Genezy tych nauk należy szukać u schyłku średniowiecza. Dominowały wówczas dzieła Arystotelesa. Pierwsze opracowania dotyczące tej dziedziny wyszły spod pióra Pawła Włodkowica, Jana Ostroroga i Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Pierwszą polską placówką naukowo-dydaktyczną była założona w 1578 przez Stefana Batorego Akademia Wileńska. W 1662 Jan Kazimierz ufundował katedrę prawa politycznego. „Nauki moralne” rozwijały się w Collegium Nobilium i Szkole Rycerskiej.
W okresie zaborów nauka o polityce przechodziła regres, zaborcy tłumili wszelkie przejawy inicjatyw w tej dziedzinie. Kolejny etap rozpoczął się dopiero w XX wieku, kiedy to w Krakowie otwarto Polską Szkoła Nauk Politycznych w roku 1911. W tym samym roku powołano Szkołę Nauk Społeczno-Politycznych.
W 1915 w Warszawie powołano Szkołę Nauk Społecznych i Handlowych, a w 1917 otwarto Wydział Publicystyczno-Dziennikarski.
Po odzyskaniu niepodległości a Krakowie w 1921 otwarto Szkołę Nauk Politycznych.
W II RP nauka o polityce miała ścisłe powiązania z praktyką, a w latach 30 osiągnęła ustabilizowaną pozycję w systemie kształcenia.
Politologia we współczesnym świecie oraz Polsce.
WSPÓŁĆZESNOŚĆ
Po II wojnie nauka o polityce znacznie się rozwinęła. Na tym polu dominują Amerykanie, dzięki szerokiemu programowi nauczania tego przedmiotu na uczelniach w USA.
We Francji nauka o polityce jest wykładana od 1870 i duże znacznie odgrywają tu instytuty nauk politycznych. Na tym polu dominuje powołana w 1945 roku Fondation Nationale des Sciences Politiques. W Wielkiej Brytanii początki wykładania nauk politycznych to 1895, czyli powstanie London School of Economics and Political Sciences oraz School of the University of London. Prowadzą one szeroką działalność dydaktyczno badawczą, czym wzbogacają światowy dorobek.
W Niemczech rozwój tej dyscypliny zaczyna się w 1949, kiedy to otwarto Duetsche Hochschule für Politik.
NAUKI POLITYCZNE W POLSCE PO 1945
W 1945 w Warszawie rozpoczęła działalność Akademia Nauk Politycznych, a w 1947 w Krakowie Wyższa Szkoła Nauk Społecznych. W 1951 te uczelnie zostały zostały rozwiązane.
W latach 1951-1955 na wyższych uczelniach wykładano przez dwa semestry „podstawy marksizmu i leninizmu”. Po śmierci Stalina i XX Zjeździe KPZR rozpoczął się nowy okres w rozwoju nauki. Powołano Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych przy UW. Od tego czasu nauka o polityce rozwijała się coraz lepiej, ale mocno zaznaczył się kryzys w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdyż dla władzy wartościowe były tylko prace gloryfikujące socjalizm i ukazujące go w pozytywnym świetle.


(…)

… i praktyki), stąd bierze się nazwa „Nauka o państwie i polityce”.
Metody badawcze w politologii:
Muszą respektować określone zasady metodologiczne:
historyzmu (postulującą badanie zjawisk w aspekcie konkretno historycznym)
podejścia systemowego (postulującą badanie zjawisk w aspekcie całościowym, ze względu na więzi przyczynowo-skutkowe warunkujące dany kształt zjawisk i występujących między nimi związków).
analiza systemowa
Najbardziej rozwojowa i wpływowa we współczesnej nauce o polityce. Jej prekursorem jest D.Easton, a duży wpływ wywarły także prace T.Parsonsa.
Analiza systemowa to całokształt zasad naukowego myślenia oraz metod i środków analizy, pozwalających badać dany obiekt jako względnie jednolitą całość. Analiza systemowa jako metoda badawcza w politologii charakteryzuje się:
ujmowaniem systemu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz