Nauka a politologia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1302
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nauka a politologia - strona 1 Nauka a politologia - strona 2

Fragment notatki:

Nauka a politologia. Różne ujęcia polityki w politologii
Politologia jest nauką teoretyczną, społeczną, empiryczną, stosowaną (marketing polityczny) i generalizującą. W naukach społecznych buduje się teorie społeczne, ale mają one zabarwienie ideologiczne (np. marksizm) i przez to nie są nauką.
Pojęcie minimalistyczne - politologia jest nauką o państwie.
Pojęcie maksymalistyczne - politologia jest nauką o władzy (szeroko pojętej).
Szostak wyróżnia 3 grupy poglądów: pogląd etatystyczny - ujęcie polityki pomiędzy państwem a organizacjami; pogląd kratologiczny - walka o władzę i jej funkcjonowanie; pogląd systemowy - łączy politykę z funkcjonowaniem społeczeństwa. Dobrowolski i Wróbel mają 3 typy: ujęcie o charakterze normatywnym -polityka służy zdobyciu kompromisu;
ujęcie o charakterze konfliktowym - wiąże się z walką o władzę i panowaniem; ujęcie o charakterze behawioralnym - zjawiska i procesy polityczne tych, którzy podejmują decyzje.
Jabłoński ma 5 tendencji definiowania polityki: ujęcie od strony działalności instytucji państwowych (związane z rządem);
ujęcie konfliktowe - wzajemny stosunek władzy wpływu i konfliktu;
ujęcie funkcjonalne - polityka służy realizacji celów potrzebnych społeczeństwu; ujęcie decyzyjne - polityka to ciągły proces podejmowania decyzji; ujęcie postbehawioralne - polityka służy do rozwiązywania problemów narodu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz