Wykład - natura i istota

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - natura i istota - strona 1 Wykład - natura i istota - strona 2

Fragment notatki:

Istota- to, co sprawia że dany byt jest tym, czym jest.
Istota w działaniu to natura/Natura - istota w działaniu 
W Bogu nie ma zmiany. Każdy z jego przymiotów się z nim utożsamia, stanowi o jego naturze. Możliwości:
- Najważniejszym przymiotem Boga - Bóg jest dobry
- Najważniejszym przymiotem Boga - nieskończony
- Najważniejszym przymiotem Boga - najwyższe myślenie, inteligencja
- Najważniejszym przymiotem Boga - Bóg jest samoistnym myśleniem
Istotą Boga jest jego istnienie - Bóg jest bytem samoistnie istniejący. Wieczne teraz . Nie ma przyczyny zewnętrznej istnienia.
Trzy natury mówienia o przymiotach Boga. Mówimy o przymiotach związanych z istotą Boga, rozumem Boga i wolą Bożą.
Z Istotą - nie złożoność (realizuje się na wszelkich możliwych poziomach o których można mówić w przypadku złożoności. Nie ma złożoności fizycznej, ontologicznej, moralnej logicznej), niezmienność (brak jakiejkolwiek zmiany i rozwoju, jest stałość), wieczność (Bóg jest wiecznym teraz), niemierzalny i wszechobecny (nie jest określany jakimikolwiek granicami ontologicznymi czy logicznymi, nie jest ograniczony przestrzenią czy czasem, jest wszechobecny, ale też całkowicie transcedentalny chociaż immanentnie w niej działa. Brawa dla tego, kto to rozumie o O), jedyność (Bóg jest jedyny gdyż wynika to z faktu bycia rzeczywistością najdoskonalszą i absolutną), pełnia prawdy (skoro jest niezłożony nie ma w nim podziału na poznanie i rzeczywistość poznawalną. Skoro stworzona przez niego rzeczywistość jest racjonalna to znaczy że musi być intelektem doskonałym i pełnią prawdy), najwyższe dobro (istnieją w świecie byty które mogłyby nie zaistnieć. Musi istnieć przyczyna ich istnienia. Jest nią dobroć Boga)
Z rozumem - wszechmoc (jest w stanie uczynić i zrealizować wszystko, ograniczenie jego wszechmocy wynika z jego doskonałości), wiedza i mądrość (nieskończone poznanie, którego suma tworzy nieogarnioną mądrość. Mądrość i wiedza obejmują całego Boga, wszystkie rzeczy istniejące aktualnie, które istnieją i istnieć będą, wszystkie bty możliwe, czyny istoty rozumnych zależne od ich woli i te które mogłyby zaistnieć)
Z wolną wolą Boga - ukierunkowana na dobro (Bóg dąży do niego ze swej istoty. Celem pierwszorzędnym jest on sam, jako najwyższe dobro, ale również rzeczywistość poza Bogiem. Bóg nigdy nie chce zła moralnego stworzeń, ale je dopuszcza. Wtedy jest to czyn niezgodny z wolą Bożą - grzech).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz