Wykład - Mechanizm warunkowania klasycznego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 959
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Mechanizm warunkowania klasycznego - strona 1 Wykład - Mechanizm warunkowania klasycznego - strona 2

Fragment notatki:

Mechanizm warunkowania klasycznego. Uczenie się to proces powstawania (poprzez doświadczenie) względnie trwałych zmian w zachowaniu jednostki. Zmiany te umożliwiają lepsze funkcjonowanie w środowisku. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje uczenia się: warunkowanie klasyczne(Pawłowa) i warunkowanie instrumentalne(sprawcze). Poprzez klasyczne jednostki uczą się przewidywać pojawienie się ważnych zjawisk w środowisku (np. pokarmu, ból) i przygotowania na nie, a dzięki instrumentalnemu jednostki uczą się, które z ich zachowań przynoszą korzystne konsekwencje, zmiany w środowisku, a które niekorzystne (tj, które reakcje warto powtarzać, a które unikać). Warunkowanie klasyczne - proces w wyniku którego początkowo neutralny bodziec w wyniku długotrwałego podawania go wraz z bodźcem, który bez uczenia wywołuje określoną, odruchową, wrodzoną reakcję organizmu, nabiera zdolności do wywoływania tej reakcji. - Bodziec, który bez uczenia się wywołuje reakcję organizmu, nazywamy bezwarunkowym. Natomiast wrodzoną reakcję organizmu nazywamy reakcją bezwarunkową lub odruchem bezwarunkowym. Z kolei bodziec początkowo obojętny, a w procesie podawania go z bodźcem bezwarunkowym, zaczyna wywoływać w organizmie podobną reakcję nazwiemy bodźcem warunkowym. A reakcję przez niego wywołana reakcję lub odruchem warunkowym. Badania nad tym mechanizmem prowadził rosyjski uczony Iwan Pawłow (1849-1936) na przykładzie psów ( światło/dzwonek - pokarm wydzielanie śliny). Reakcja warunkowa pełni funkcje adaptacyjne. Hamowanie warunkowe to aktywne tłumienie reakcji warunkowej (gdy jest już ona wytworzona). Następuje po długotrwałej prezentacji bodźca warunkowego, bez nastąpienia po nim bodźca bezwarunkowego. Mamy także hamowanie zewnętrzne, zachodzące na skutek nowego bodźca. Warunki zachodzenia mechanizmu warunkowania klasycznego:
informacyjny charakter bodźca warunkowego konieczność zależności między bodźcem warunkowym a pojawieniem się bezwarunkowego. Zależność ta zdeterminowana jest dwoma prawdopodobieństwami:
1)że bodziec bezwarunkowy pojawi się po wystąpieniu bodźca warunkowego, 2) że bodziec bezwarunkowy wystąpi przy braku zapowiadającego go bodźca warunkowego (gdy bodziec bezwarunkowy samodzielnie występuje częściej niż wspólnie z warunkowym, wówczas mamy reakcję hamowania). Gdy dwa prawdopodobieństwa się równoważą, warunkowanie nie zachodzi. wyrazistość bodźca warunkowego - proces warunkowania ma charakter selektywny ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz