To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MANIPULACJA SPOŁECZNA
Manipulacja to planowe, celowe działania, którego autorzy wykorzystując wiedzę o mechanizmach społecznych zachowania się ludzi wywierają na nich wpływ w taki sposób by nie zadawali sobie sprawy z z tego, że podlegają oddziaływaniu.
Manipulacja to wszelkie oddziaływania na jednostkę lub grupę, które prowadzą do mylnego przekonania u osoby manipulowanej, że to ona jest sprawcą jakiegoś zachowania podczas gdy jest ona jedynie narzędziem sprawcy. Założenia trzech teorii psychologicznych:
1.] BECHAWIORYZM (przełom XIX i XX w.)
Psychologia bodźca i reakcji- „psychologia bez duszy” - traktowanie psychologii jako nauki o zachowaniu się. Człowiek jako uprzedmiotowiona jednostka sterowana z zewnątrz. „Inżynieria bechawioralna”. Strategie manipulacji sprowadzają się do skutecznego systemu nagród i kar.
- strategia stałych odstępów czasowych - nagroda przydzielana jest regularnie. (słaba motywacja do zwiększania wysiłku, brak rytmiczności pracy, wysiłek wzrasta tuż przed momentem nagrody.)
- strategia zmiennych odstępów czasowych -nagrody podawane nieregularnie. Powoduje wyższe tempo pracy i poprawia rytmiczność. -strategia stałych proporcji -nagroda po wykonaniu zadanej pracy. Pobudza aktywność, podnosi tempo pracy. -strategia zmiennych proporcji- zmienia się liczba reakcji po których następuje nagroda (hazard) Strategia najkorzystniejsza- motorem działania jest nadzieja na wzmocnienie.
2.] PSYCHOANALIZA S. Freund Rola potrzeb i instynktów w życiu człowieka -motywacja.
Reklama tworzy i odnosi się do naszych potrzeb.
Istnienie sfery podświadomej i nieświadomej.-Przekazy podprogowe.
3.] PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA- koniec lat 50-tych, USA.
Zaprzeczenie teorii bechawiorystycznej i psychoanalizy, upodmiotowienie człowieka,
teoria sprawstwa,
potrzeba wolności, subiektywne wartościowanie stanów i rzeczy.
Metody manipulacji;
Wytworzenie poczucia zobowiązania- wykorzystanie normy wzajemności. Stała postawa sprzyja jej utrwaleniu i silnie wpływa na przyszłą postawę, zwłaszcza jeśli było to zachowanie publiczne, aktywne, wymagało wysiłku i było wybrane dobrowolnie- Strategia nogi w drzwiach. Mechanizm wzbudzania poczucia winy.
Koncepcja reaktancji (oporu) psychologicznej J. Brehm- ilekroć człowiek czuje ograniczenie swobody tylekroć reaguje oporem psychologicznym. Pragnienie oporu jest tym większe im ważniejsza jest dziedzina w której następuje nacisk i większe prawdopodobieństwo realizacji groźby.
Techniki manipulacji:
(…)
… groźby.
Techniki manipulacji: popuszczanie cugli- stopniowe zwiększanie stopniowe, wentyle bezpieczeństwa- obserwacja cudzej wolności zmniejsza zapotrzebowanie własnej wolności ( przyzwolenie na działalność kabaretów polit. w stanie wojennym)
Nacisk na zachowania nie pożądane przez manipulatora.
Wywołanie zachowań sprzecznych z tym co się ceni tylko dlatego, że ktoś próbował je narzucić.
(mamie na złość…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)