Wykład - Koszmar koalicji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Koszmar koalicji - strona 1 Wykład - Koszmar koalicji - strona 2 Wykład - Koszmar koalicji - strona 3

Fragment notatki:

„KOSZMAR KOALICJI” OTTO VON BISMARCK A EWOLUCJA ORAZ PRZYCZYNY UPADKU I I II SOJUSZU TRZECH CESARZY.
Zwrot w polityce austro-węgierskiej w związku z klęską Francji i zjednoczeniem Niemiec: Gyula Andrassy nowym msz w 1871r.: odejście od polityki dążącej do rewanżu z Niemcami za Sadową i montowania koalicji antypruskiej, teraz: konieczność umocnienia monarchii a-w na Bałkanach, gdzie w takim razie zaczęto szukać rekompensaty za niepowodzenia na terenie Włoch i Niemiec. Sojusznika w tej polityce znajdują właśnie w Niemczech, jako że te nie mają większych ambicji na Bałkanach. Sytuacja ta była korzystna również dla niemieckiej dyplomacji, gdyż mogła ona zając pozycję mediatora między AW i Rosją (jako że ona również miała ambicje dot. Tego regionu)
Rewanż austriacki zatem staje się nierealny..
Francja tymczasem spłaciła reparacje przed czasem (co było szokiem w niemieckich kręgach, jako że kwota była tęga :D), naród francuski nie pogodził się z utratą Alzacji i Lotaryngii i uważano, że wcześniej czy później Fr zwróci się vs Niemcom. Głównym celem zatem kanclerza Niemiec było niedopuszczenie do zawiązania przez Francję koalicji antyniemieckiej.
Wizja koalicji z AW oddalona jw.
Wizja koalicji fr-rosyjskiej - w Petersburgu byli ludzie mówiący o zagrozeniu jakim są potężne, zjednoczone Niemcy, które mogą w przyszłości zagrozić Rosji - Bismarck nie mógł dopuścić do koalicji fr-rosi chciał tego dokonać przez:
Związanie obu dworów północnych Niemiec i Rosji. W miesiąc po ustanowieniu Cesarstwa cesarz wysłał telegram do cara z podziękowaniami za życzliwość. Pózniej Bismarck wielokrotnie wskazywał na wspólnotę interesów z Rosją, zwłaszcza w sprawie polskiej. Oba państwa łączyły również więzy dynastii Hohenzollernów i Romanowów. AII wiedział o zaplanowanej wizycie Franciszka Józefa w Berlinie i postanowił się wprosić
Wrzesień 1872r. zjazd 3 cesarzy (Wilhelm I, Aleksander II, Franciszek Józef I) - celem umocnienie swych dynastii w czasach liberalizmu i masowych ruchów społecznych. Nie przyniosło ono jednak żadnego formalnego sojuszu. Berlin zapewnia o szanowaniu integralności ter. AW. Władcy Rosji i AW przystali na to, że w sprawach bałkańskich będą się porozumiewać. 6 V 1873r. KONWENCJA PETERSBURSKA wizyta cesarza WI w Petersburgu - tajna niem-ros konwencja wojskowa. Helmut von Moltke, Fiodor Fiodorowicz Berg - celem obu cesarzy jest ustalenie pokoju i oddalenie ryzyka wojny. „Jeśli jeden z 2 cesarzy zostanie zaatakowany, to 2 w możliwie najkrótszym czasie wspomoże go armia w liczbie 200tys ludzi w oddziałach bojowych”
Miesiąc pózniej uzupełnienie o układ austriacko-rosyjski, do którego również przystąpił cesarz niemiecki.
6 czerwiec 1873 Schonbrunn Franciszek Jozef i Aleksander II bardziej generalne porozumienie i bardziej długofalowe niż konw.pet.

(…)

… wojnę z państwem trzecim. Neutralność nie obowiązuję Rosji w chwili ataku Niemiec na Francję a także Niemiec w sytuacji kiedy Rosja znajdzie się w stanie wojny z Austro-Węgrami.
Część 2: Tajny protokół zawarty między oboma krajami gwarantował neutralność Rosji wobec Niemiec nawet w przypadku wystąpienia konfliktu i interwencji Niemiec w okolicach Bosforu oraz Dardaneli.
Dobre relację z Rosją…
… na sprawę bałkańską - w efekcie ustalono w niej status quo i
18 czerwca 1881r. podpisano układ trójstronny Niemiec, Austro-Węgier i Rosji w Berlinie.
Mówił o neutralności wzajemnej w przypadku wojny któregoś z sygnatariuszy z obcym mocarstwem(Dla Niemiec w razie wojny z Francją), unikaniu sporów na Bałkanach i respektowania tamtejszej pozycji AW(korzystnej dla AW po kongresie berlińskim), zamknięciu…
… w imporcie mięska (bo dżuma) i zboże (w ramach chronienia własnych interesów). Obie strony pomawiają się o dążenia do wojny.
Kanclerz dążył do porozumienia z AW- sugerując, że uchroni to Niemcy przed formowaniem się koalicji państw dążących do odwetu, więc Aw, Danii i Francji. = Zawarcie dwuprzymierza.
Cesarz Wilhelm informuje Aleksandra II o zawartym przymierzu (zgodnie też z treścią porozumienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz