To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE
Korzyści z wymiany handlowej
3 interpretacje/ujęcia korzyści z międzynarodowej wymiany handlowej:
Bilansowe korzyści z wymiany- gdy dany kraj uzyskuje nadwyżkę w wymianie międzynarodowej (nadwyżka w handlu zagranicznym: eksport-import towarów); dodatni bilans handlowy = korzyści
Kraj/gospodarka nieosiągająca korzyści ponosi straty z tytułu wymiany. Paradoks: niekiedy również w warunkach deficytu w handlu zagranicznym kraj możne osiągać korzyści).
Dochodowe korzyści z wymiany- dana gospodarka osiąga wyższy dochód w warunkach wymiany niż w warunkach autarkii. Pojęcia gospodarki otwartej/zamkniętej. Wszystkie modele badania empirycznego wykazują, że gospodarki otwarte rozwijają się szybciej, a gospodarki zamknięte-wolniej. Ponadto im większy stopień otwarcia danej gospodarki na wymianę, tym większe korzyści. Stopień otwarcia na wymianę mierzy się następującymi wskaźnikami:
Y- dochód narodowy
Jeżeli stopy eksportu i importu = 0 gospodarka jest zamknięta. Im wyższe stopy, tym poziom otwartości gospodarki jest większy i zasadniczo poziom korzyści z wymiany jest większy (nie zawsze). W przypadku dochodowego ujęcia, korzyści z wymiany bada się pod kątem wpływu wymiany na dochód wytworzony i dochód podzielony. Wymiana międzynarodowa modyfikuje wielkość dochodu wytworzonego i podzielonego. Dochód wytworzony, 2 kategorie:
dochód krajowy: dochód wytworzony w kraju przez przedsiębiorstwa krajowe
dochód narodowy: dochód krajowy + dochód uzyskany z wymiany międzynarodowej (nadwyżka eksportu albo dochód z aktywów za granicą np. mieszkania, działki, hotele, akcje, obligacje, depozyty kupione za granicą - przynoszą dochód)
Eksport zwiększa dochód wytworzony w danym kraju - produkcja na rynek krajowy i zagraniczny. Import- z reguły pomniejsza dochód wytworzony w danym kraju (pod warunkiem, ze import jest konkurencyjny względem produkcji krajowej- kupowane są towary importowane a nie krajowe zmniejsza się produkcja towarów krajowych). Import może mieć charakter komplementarny i nie oddziaływać na dochód wytworzony. Dochód podzielony: Import zwiększa dochód do podziału (abstrahując od kosztów importu). Gdy jest nadwyżka importu nad eksportem (deficyt)- dochód do podziału może być większy. Eksport zmniejsza dochód do podziału- suma dóbr i usług w całości może być sprzedana za granicą. Np. Filipiny- rocznie produkuje się 10mln laptopów wyłącznie na eksport. Dla gospodarki ważne jest zachowanie pewnego optimum (!) między eksportem i importem.
(…)
…. Dla gospodarki ważne jest zachowanie pewnego optimum (!) między eksportem i importem. Cenowe
Terms of trade- relacje cen towarów eksportowanych do cen towarów importowanych. Istotna jest dynamika- dany kraj osiąga korzyści, jeżeli ceny towarów eksportowanych rosną szybciej a ceny towarów importowany rosną wolniej/spadają/pozostają bez zmian (dodatnie terms of trade)- w ten sposób możemy kupić więcej towarów importowanych. Terms of trade oblicza się jako wskaźnik:
korzyści z wymiany (bo jest nadwyżka eksportu)
straty z wymiany
Należy dobrać strukturę towarową w ten sposób, aby mieć dodatnią relację eksportu do importu. [Najszybciej rosną ceny mikroprocesorów].
Międzynarodowy podział pracy- szczególny typ społecznego podziału pracy, w którym poszczególne grupy społeczne (państwa) specjalizują się w pewnych typach działalności wytwarzając produkty i usługi w ilości przekraczającej własne zapotrzebowanie na rynek wewnętrzny i międzynarodowy rezygnując jednocześnie z wytwarzania innych prac i produktów. Międzynarodowy podział pracy obejmuje następujące działania:
specjalizacja produkcji w wybranych dziedzinach;
ograniczenie lub rezygnacja z produkcji w innych dziedzinach- najważniejszy aspekt. Jest to zjawisko naturalne, np. przemysł węglowy w PL: dużo lepiej by było, gdyby inne państwa (RPA, USA- węgiel znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi) wydobywały węgiel, a nie PL jest to racjonalne, ale z punktu widzenia zatrudnienia i kwestii społecznych nie do pomyślenia. Przymus w postaci strukturalnych dostosowań gospodarki danego kraju do wymogów wymiany międzynarodowej. Konieczność zmiany kwalifikacji zawodowych…
… jest z kapitalizmem (korzyść jest to cecha charakterystyczna). Kościół katolicki przyczynił się do rozwoju kapitalizmu poprzez redefinicję podejścia do kwestii ekonomicznych (lichwa i działalność gospodarcza). Do XII w. Kościół stanowił wspólnotę (communio)- wszyscy wytwarzają wspólnie i wspólnie korzystają. W 1059r. wprowadzono celibat (względy ekonomiczne). XI-XII/XIII w. to okres rewolucji handlowej w Europie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)