Wykład - Konstytucje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Konstytucje - strona 1 Wykład - Konstytucje - strona 2 Wykład - Konstytucje - strona 3

Fragment notatki:

Konstytucje
Państwa, gdzie nie ma typowej konstytucji:
Wielka Brytania - brak typowego dokumentu konstytucyjnego, ustrój jest określony na podstawie różnych aktów prawnych, ustaw. W państwach o ustroju monarchii absolutnej: Arabia Saudyjska, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie (7), Katar, Kuwejt, Suazi, Watykan.
W państwach rządzonych przez reżimy, które zdobyły władzę przez zamachy stanu. Np. Fidżi , Niger, Gwinea, Madagaskar. Konstytucja - najważniejszy rangą akt prawny, ustawa zasadnicza, podstawowa. Łać Konstituto / Konstitue - ustanawiać, urządzać. Konstytucja jest to akt prawny, który o traktuje i ustanowieniu i urządzeniu państwa. Słowo konstytucja jest zarezerwowane dla najważniejszego dokumentu państwa. Wyróżnia się na tle innych aktów prawnych ze względu: Szczególny tryb stanowienia,
Szczególna treść,
Szczególna systematyka,
Szczególna moc,
Podlega szczególnej ochronie.
Ad. 1. Szczególne kworum i liczba głosów w celu jej ustanowienia, referenda w celu zmian w konstytucji, posiedzenia obu izb parlamentu. Kworum wymagane przy zmianie konstytucji jest zawsze większe od wymaganego przy zwykłych ustawach. Większość wymagana przy konstytucji zwykle jest kwalifikowana i większa niż w przypadku normalnych ustaw.
Ad. 2.
Konstytucja określa ustrój państwa. Piszę się ją sposób dostojny, podniosły, korzystając z zwrotów, terminów, ozdobników podkreślających wyjątkowość tego aktu prawnego. Pisze się ją w sposób ogólnikowy. Aby zapobiec jej częstym zmianom. Oraz po to, aby można ją było uchwalić. Ad. 3.
Konstytucję pisze się według pewnego porządku, kolejności. Większość współczesnych konstytucji składa się z:
Preambuła - nie jest to normatywna część konstytucji. Jest to deklaracja woli. Nie mają jej zwykle konstytucje powstające z dużymi trudnościami. Zasadnicza część składająca się z rozdziałów apotem artykułów:
Ustrój polityczny
Ustrój społeczno-gospodarczy Prawa, wolności i obowiązki obywatelskie
Organizacje i zasady funkcjonowania władz państwowych
Tryb zmiany konstytucji
Ad. 4.
Jest to akt prawny najwyższego rzędu, wszystkie pozostałe akty prawne muszą być zgodne z konstytucją i z niej wynikać. Ad. 5.
Podlega szczególnej ochronie. W XX wieku ochrona konstytucji zwyczajowo została powierzona specjalnie do tego powołanemu trybunałowi/sądowi. Ich orzeczenia mają charakter ustawowy. Typologia konstytucji:
Czas obowiązywania i treść
Konstytucje małe ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz