Cechy szczególne konstytucji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 980
Wyświetleń: 3185
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy szczególne konstytucji-opracowanie - strona 1 Cechy szczególne konstytucji-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Cechy szczególne konstytucji.
Konstytucja jest ustawą , odnoszą się więc do niej wszystkie ogólne cechy ustawy , jest aktem normatywnym i powszechnie obowiązującym. Przysługują jej jednak pewne cechy szczególne, które różnią ją od ustaw zwykłych i pozwalają na określenie jej jako ustawy zasadniczej państwa. Są to .
szczególna treść
szczególna forma
szczególna moc prawna
Ad. 1 szczególna treść: polega na zakresie regulowanych przez nią materii i na sposobie ich regulowania.
Jeśli mówimy o zakresie należy wspomnieć, że współczesna Konstytucja reguluje całokształt kwestii ustrojowych państwa. Należy skupić się tu na trzech podstawowych zagadnieniach;
określenie ogólnych zasad ustroju państwowego
określenie ustroju naczelnych organów państwa, zakresu ich kompetencji i relacji wzajemnych
określenie podstawowych praw, wolności i obowiązków jednostki.
Mówiąc o sposobie regulowania , należy stwierdzić , że jest on różny w poszczególnych państwach ponieważ determinuje go specyfika danego państwa. I tak możemy wyróżnić konstytucje lakoniczne i takie , które obejmują swym zakresem więcej zagadnień i instytucji i dość głęboko i wyczerpująco je regulują. Jest to cecha widoczna w konstytucjach postkomunistycznych. Ma to na celu w pewien sposób „zabezpieczyć” niektóre określone prawa i wolności.
Konstytucja z 2 kwietnia 1997r. Składa się ze wstępu (preambuły) oraz 243 art. Ujętych w 13 rozdziałów. Najobszerniejsze są rozdziały o zasadach ustroju państwa „Rzeczpospolita” oraz wolnościom, prawom i obowiązkom człowieka i obywatela Rozdz.II.
Ad.2 szczególna forma polega na jej :
szczególnej nazwie
trybie powstania
trybie zmiany
Ad.1 tylko ten akt określany jest mianem Konstytucji
Ad. 2 Konstytucje powstają w innym trybie jak inne ustawy. Często podlega to odrębnej regulacji konstytucyjnej. Najczęściej konstytucja jest przygotowywana w ramach parlamentu, niekiedy musi zostać poddana pod referendum w celu jej ostatecznego zatwierdzenia. )jest to typowe dla krajów postkomunistycznych - również w Polsce tak jest).
Projekt konstytucji jest często przygotowywany przez specjalne ciało polityczne, pozostające poza systemem komisji parlamentarnych , np. komisja konstytucyjna w Polsce .
Uchwalenie konstytucji przez parlament wymaga zwykle uzyskania szczególnej większości i szczególnego kworum.
Ad.3. Tryb zmiany konstytucji jest jedną z podstawowych przesłanek jej "sztywności” - procedura zmian jest odrębna (trudniejsza) od procedury uchwalania (zmiany) ustaw zwykłych. Zmiana konstytucji nie może być dokonana w drodze ustawy zwykłej - zawsze konieczne jest uchwalenie tzw. Ustawy konstytucyjnej. Odrębność proceduralna konstytucji wyraża się w: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz