To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KONFERENCJA BEZPIECZEŃSTWA I WSPÓŁPRACY EUROPEJSKIEJ (KBWE)
Początek lat 70. przyniósł podjęcie przez Kreml ofensywy ideologicznej i inicjatyw rozbrojeniowych, które miały uśpić czujność Zachodu i pozwolić ZSRR i jego sojusznikom objąć przewodnictwo w świecie. Sytuacja międzynarodowa (kryzys państw zachodnich; kompromitująca USA wojna w Wietnamie, wojna izraelsko-arabska, a w konsekwencji kryzys paliwowo-energetyczny) ułatwiała Moskwie działania. Rozmowy na temat ograniczenia zbrojeń strategicznych zostały sfinalizowane podpisaniem przez prezydenta USA Nixona w maju 1972 r. w Moskwie Układu w sprawie Ograniczenia Zbrojeń Strategicznych (SALT I). Sukcesem radzieckim było podpisanie we wrześniu 1971 r. czterostronnego układu w sprawie statusu Berlina Zachodniego (autonomiczne państewko) i układu między NRD a RFN w czerwcu i grudniu 1972 r.: uznanie odrębności obu państw niemieckich normalizacja i wymiana ambasadorów. W 1972 r. Bundestag ratyfikował układ z ZSRR i Polską (z 1970 r.), w 1973 r. państwa niemieckie zostały przyjęte do ONZ. Kreml dalej prowadził ofensywę odprężeniową, co było akceptowane przez państwa zachodnie.
22 listopada 1972 r. w Helsinkach spotkali się przedstawiciele 32 państw europejskich, USA i Kanady. Idea podpisania ogólnego porozumienia pokojowego była dyskutowana już od dłuższego czasu, ale dopiero zmiany sytuacji politycznej lat 70., atmosfera odprężeniowa, sprzyjały prowadzeniu dialogu. Rozmowy w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej były prowadzone w czterech rundach, w sumie wzięło w nich udział 35 państw z Europy i Ameryki. W przebiegu konferencji można wyróżnić trzy fazy: - Helsinki 3-7 lipca 1973, na szczeblu ministrów spraw zagranicznych; Genewa 18 września 1973 - 21 lipca 1975, redakcja dokumentów, setki spotkań formalnych i nieformalnych; Helsinki 30 lipca - 1 sierpnia 1975, szefowie państw i rządów. 1 sierpnia 1975 r. podpisano Akt Końcowy KBWE, w którym określono i przyjęto zasady współpracy: poszanowanie suwerenności, równości narodów i państw; powstrzymanie się od użycia siły lub groźby jej użycia, uznanie nienaruszalności granic i integralności terytorialnej państw; pokojowe załatwianie spornych spraw; powstrzymanie się od ingerencji w wewnętrzne sprawy; poszanowanie wolności i praw człowieka; prawo do samostanowienia i równouprawnienie; pokojowa współpraca między państwami.
KBWE była wydarzeniem bez precedensu. Dzięki obradom normalizacji uległy stosunki międzynarodowe, stało się możliwe pokojowe współistnienie między różnymi systemami politycznymi. Niebawem doszło do kontrowersji dotyczących przestrzegania przez państwa komunistyczne punktów dotyczących zapewnienia podstawowych praw i wolności. Konferencja stworzyła podstawy do przyspieszenia tempa rozwoju ekonomicznego szczególnie państw europejskich.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)