Wykład - koncepcja Locke'a istota, konstrukcja, konsekwencje. 2sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - koncepcja Locke'a istota, konstrukcja, konsekwencje. 2sem - strona 1 Wykład - koncepcja Locke'a istota, konstrukcja, konsekwencje. 2sem - strona 2 Wykład - koncepcja Locke'a istota, konstrukcja, konsekwencje. 2sem - strona 3

Fragment notatki:

Porównanie koncepcji umowy społecznej Hobbesa i Locke'a (motywy jej zawarcia, istota, konstrukcja, konsekwencje).
Koncepcja umowy społecznej Hobbesa:
1. Motywy zawarcia umowy.
Autor „Lewiatana” twierdzi, ze człowiek z natury jest egoistą i chce jak najwięcej władzy, poważania i dóbr mieć dla siebie.
Hobbes zakłada, że stan natury jest wojną wszystkich ze wszystkimi, gdyż człowiek z natury kieruje się potrzebami i skłonnościami, które prowadzą do waśni. (Podstawowymi przyczynami waśni, według Hobbesa, są: potrzeba sławy, rywalizacja i nieufność).
Podstawą stanu natury była „subiektywna wolność naturalna”, która w warunkach powszechnej wojny daje każdemu prawo „ do każdej rzeczy, nawet do ciała drugiego człowieka”. Według Hobbesa, ludzie, w obawie przed ciągłym zagrożeniem, postanawiają zrezygnować z części wolności naturalnej na rzecz pokoju. To rozum ludziom podpowiada, ze trzeba się porozumieć. Wobec tego umowa społeczna podyktowana jest rozsądkiem i potrzebą bezpieczeństwa.
2. Konstrukcja i istota umowy. U Hobbesa umowa społeczna polega na tym , że każdy umawia się z każdym, iż przekaże uprawnienia do rządzenia sobą suwerenowi. Sam suweren nie jest jednak stroną umowy. ( Jest efektem, a nie stroną umowy). Jest to umowa jednokrotna- ci, którzy raz zawarli umowę nie mogą jej odwołać ani zmienić ( wyzbywają się swoich uprawnień bezpowrotnie) dopóki władca wywiązuje się z obowiązków, do których został powołany, tzn. zapewnia ład i bezpieczeństwo.
W wyniku umowy powstaje państwo, „organizm potężny i bezwzględny, porównywany do biblijnego potwora Lewiatana, wchłaniającego w siebie poszczególne jednostki i całkowicie nad nimi panującego”. Władca jest suwerenem, jest najwyższym sędzią i prawodawcą, jest zwierzchnikiem religijnym i posiada władzę całkowitą. Państwo, jako Lewiatan, musi budzić grozę, gdyż tylko wtedy zostanie zachowany ład.
Władza Lewiatana nie ma jednak charakteru nieograniczonego-ogranicza ją cel, czyli
władza, która nie jest w stanie zapewnić pokoju staje się nieprzydatna i wygasa.
3. Konsekwencje umowy.
W wyniku umowy ludzie tracą swobodną wolność decydowania i działania, ale w zamian otrzymują ochronę własności, poszanowanie praw człowiek oraz ład i bezpieczeństwo.
Koncepcja umowy społecznej Locke'a
1. Motywy zawarcia umowy.
Locke zupełnie inaczej niż Hobbes wyobrażał sobie stan natury-nie jest to tak jak u Hobbesa epoka wojny wszystkich ze wszystkimi, ale stan w miarę znośny. Oczywiście zdarzają się konflikty między jednostkami, ale nie występują one z taką częstotliwością i natężeniem jak w koncepcji stanu natury Hobbesa. Istenieją jednak pewne niedogodności życia w stanie natury:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz