Wykład - Koła wyższe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Koła wyższe - strona 1 Wykład - Koła wyższe - strona 2 Wykład - Koła wyższe - strona 3

Fragment notatki:

MILLS „ELITA WŁADZY”
„Koła wyższe”
uwaga!!!!! Text analizuje problematyke kół wyższych w USA.A nie w Europie.
dla zwykłych ludzi władza dostępna jest tylko w granicach środowiska w którym się obracają. Na ich postawy wpływają „wielkie wydarzenia” które zachodzą poza zasięgiem ich wpływu. Struktura społeczeństwa narzuca im obce koncepcje i dążenia.
W miarę centralizacji środków informacji i władzy pewne osoby zdobywają stanowiska dzięki którym mogą spoglądać w dół - nie kształtuje ich własna praca bo to oni tworzą i likwidują miejsca pracy. Nie są związani obowiązkami rodzinnymi lub mogą się od nich uwolnić. to oni kształruja warunki bytu innych. „Jest ona [elita] usposobieniem wszystkiego tego, czym my nie jesteśmy” - przerasta ona niższe warstwy ludności.
W składa elity wchodzą osoby na stanowiskach które pozwalają im wynieść się ponad zwykłe środowisko zwyczajnych ludzi.
Podejmują decyzje mające doniosłe konsekwencje. Ich decyzje opanowały główne hierarchiczne organizacje współczesnego społeczeństwa - rządzą korporacjami, spółkami akcyjnymi, machiną państwową, aparatem wojskowym.. zajmują strategiczne stanowiska kierownicze.
Elita władzy nie rządzi sama. Jej decyzje przygotowują doradcy, rzecznicy, urabiacze opinii publicznej. Mamy zawodowym polityków środkowych szczebli władzy.
Obok polityków zawodowych mamy sławy zawodowe żyjące na nieustannym widoku i mimo ze nie zajmują stanowisk na szczycie potrafią odwracać uwagę opinii publicznej.
Prawda o elicie i jej władzy nie jest jakąś tajemnica ludzie ci bardzo różnie pojmują swą własną rolę w łańcuchu wydarzeń i decyzji. Często nie są pewni jaka jest ich rola. Ludzie ci nie zdają sobie sprawy z faktu posiadania władzy ale z oporu jaki napotykają przy jej sprawowaniu. Ludzie w USA nauczyli się posługiwać frazeologią propagandową - tak skutecznie ze sami zaczęli w nią wierzyć.
Problem izolacji elit tzn pogląd że elita jest zwarta i potężna a zwykli ludzie nie wpływają w żaden sposób na podejmowane decyzje. Opierają to na obserwacji współczesnych wydarzeń - gdzie w centrum tych wydarzeń jest elita i to ona wymiata pod względem władzy
Są z jednej strony ci co wierzą w moc elity i z drugiej ci co nie wierzą ze istnieje elita która ma władze i decydujące znaczenie.
Pod uwagę należy wziąć oba poglądy ale za ludźmi stoją GŁOWNE INSTYTUCJE PAŃSTWA (THE MAJOR INSTITUTIONS) które stanowią środki władzy. Mają znaczenie największe w historii.
Głównym ośrodkiem władzy jest obecnie sfera instytucji ekonomicznej, politycznej, wojskowej.[wielka trójka] Inne instytucje stoją na uboczu i łatwo je podporządkować.


(…)

… kwestie dotyczące elity amerykańskiej trzeba obecnie rozpatrywać zwracając uwagę na straszliwe środki którymi ona dysponuje (broń termojądrowa)
Mimo brzemiennych decyzji elity nie znaczy to że tworzą oni historie
Stosunek miedzy elita a sprawowana rolą jest różny w różnych epokach
Ludzie elity mogą postawić znak zapytania nad strukturą instytucji i swojego stanowiska…
… wielkość typowej jednostki instytucjonalnej i przybrała charakter jednostki administrowanej oraz uległa centralizacji. U podłoża tego leży rozwój technologii.
System ekonomiczny niegdyś rozproszone jednostki wytwórcze a teraz 200 czy 300 olbrzymich korporacji powiązanych ze sobą - wspólnie podejmują kluczowe decyzje
System polityczny niegdyś zdecentralizowany związek kilkudziesięciu stanów teraz mamy…
… wojskową , polityczna i ekonomiczną.
Mamy tak wiec dyrektorów, członków kierownictwa politycznego i wojskowych mężów stanu - zbliżają się do siebie tworząc elitę władzy w USA.
Koła wyższe (the higher circles) określa się często w oparciu o kryterium posiadania. Mają większy niż inni udział w rzeczach i najwyżej cenionych wartościach. Mają oni najwięcej prestiżu, pieniędzy i władzy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz