Wykład - Inicjacja szamańska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Inicjacja szamańska - strona 1

Fragment notatki:

Inicjacja szamańska.
Szaman - zraniony uzdrowiciel (Joan Halifax)
Inicjacja konstytuuje osobowość szamana.
Najważniejszym elementem inicjacji jest przeżycie własnej śmierci (śmierć kompleksu ego). Szaman staje się nowym człowiekiem, którego percepcja jest poszerzona o świat duchowy. Cechy inicjacji:
1) narodziny ze „stygmatem” - (błona porodowa na głowie - „w czepku urodzony”, błona między palcami, różnego rodzaju deformacje ciała, znaki na ciele)
2) wezwanie przez duchy - szamanem nie zostaje się na własne życzenie (w rzeczywistości funkcja ta wiąże się z życiem poza społecznością), trafienie przez piorun, sny z poprzedniego życia, itd.
3) „choroba szamańska” - nerwowość, schizofrenia, skłonność do podnieceń, epilepsja. Często następuje w przejściowym etapie życia - np. dojrzewanie (zmiany hormonalne w organizmie)
4) tradycja („nacisk rodu”) - w niektórych społecznościach szamańskich, dziecko urodzone w rodzinie szamańskiej uczy się technik ekstatycznych i przejmuje funkcję szamana po ojcu
5) napój magiczny (lub zupa z brukselek) ;] czasami kluczowym elementem inicjacji jest zażycie substancji psychoaktywnych,(np. casus Marii Sabiny) o tym dalej.
Szaman jako osoba chora musi uzdrowić samego siebie w czasie inicjacji, dlatego szamani po jej przejściu dysponują doskonałym zdrowiem fizycznym (stąd popularne stwierdzenie, że na Syberii nie ma złych szamanów - spróbujcie naszprycować się muchomorami czerwonymi i wystawić na działanie ujemnych temperatur - a dowiecie się dlaczego ;]), potrafią kontrolować swoje transy i w sytuacjach codziennych wykazują duże opanowanie i bystry umysł. Sama inicjacja polega na stymulacji stanów transowych:
miejsce odosobnienia
post
deprywacja / przeciążenie sensoryczne
użycie halucynogenów
techniki bólowe
medytacje
W inicjacji mogą pomagać starzy szamani (zabierają w odpowiednie miejsce odosobnienia, wystawiają na zimno, podają drinka z tabletką gwałtu ;] itd.)
Działania te powodują: dezintegracje osobowości społecznej - musi narodzić się nowa osoba
uwolnienie od programu genetycznego (chodzi o przekroczenie swoich zwierzęcych instynktów i uwarunkowań)
dowolne kontrolowanie stanów świadomości
odporność na ból, strach, głód
Cytat z eskimoskiego szamana Ijugarjuka: „Prawdziwą wiedzę można znaleźć z dala od ludzi, w wielkiej samotności, i nie można jej znaleźć przez zabawę a tylko przez cierpienie.”
Inicjowany uczy się od Mistrza inicjacji:


(…)

…:
używania ziół leczniczych
niezwykłych metod polowania
znajomość przyrody (ruchów gwiazd, pogody, głosów natury - każdy las ma swoją Babcię Wierzbę ;])
odczytywania własnych halucynacji
!!! zapoznanie się, poprzez mity, z wielopoziomowym szamanistycznym modelem świata (układ odniesienia w przyszłych wędrówkach transowych)
taniec, gra na instrumencie muzycznym (szamański grzebień ;]) i magiczne inwokacje…
… (jaguar, tygrys, niedźwiedź, wąż, orzeł)
Gdy szaman nie opanuje swojego ducha może wpaść w chorobę psychiczną, zostać opętany przez duchy (posesja).
Skutkiem inicjacji jest zyskanie mocy! Po dokonanu się jej szaman jest przedstawiany społeczeństwu i organizuje się mu święto. Szaman dysponuje różnymi mocami parapsychicznymi (latanie, telepatia, zmiennokształtność, uzdrawianie i zabijanie za pomocą duchów…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz