Wykład - idea stoicyzmu, 2sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - idea stoicyzmu, 2sem - strona 1

Fragment notatki:

Idee stoików i myśl wczesnych chrześcijan - podobieństwa i różnice. Podobieństwa:
-Chrześcijanie mają obowiązek miłowania ludzi. Miłość jest dla nich wszystkim. Jest ich telosem, bo Bóg jest przecież miłością. Miłość jest dla nich najwyższą sprawiedliwością. Stoicy też posiadają telos, co prawda jest on inny niż dla chrześcijan. Celem życia zarówno dla stoików, jak chrześcijan, jest osiągnięcie szczęścia ( stoicy w rozumie, a chrześcijanie w zbawieniu).
-Zarówno chrześcijanie, jak i stoicy byli przeciwni uprawianiu współczesnej im polityki. Chrystus w scenie kuszenia odrzuca władzę nad królestwami jako dar diabelski.
-Koncepcja prymatu ducha nad ciałem.
-Koncepcja wolności - odrzucenie doczesnych dobrodziejstw i pokus.
-To, kim jest człowiek zależy od niego samego, inni ludzie nas nie formułują - tak myśleli stoicy. Chrześcijanie dodali do tej myśli - formułuje nas Bóg.
-doskonalenie duszy.
-Stosunek do równości, uwzględniając także niewolników.
-Nierewolucyjni.
-W centrum ideologii stoickiej jest immanentny, wszechobecny Logos ( u chrześcijan podobną rolę pełni Bóg). Logos objawia się we wszystkich istotach na ziemi - poprzez pneumę ( tchnienie) - jest materialny.
-W obu koncepcjach występuje akt stworzenia, w obu świat jest zniszczalny.
-Stoik poddaje się konieczności, w pewnym sensie chrześcijanin również. Obaj nie będą, więc wzburzać rewolucji. Bóg i Logos łączą ludzi.
-Wspólną cechą był kosmopolityzm. Stoik, żyjący w okresie hellenistycznym, pamiętał imperium Aleksandra, zaś chrześcijanin wierzył, że Bóg jest wszędzie.
-Dualizm prawa. Nomos i physis, jako prawo wspólnoty i prawo immanentne. Prawo boskie i państwowe.
Różnice:
-Dla chrześcijan traci znaczenie ideał doskonałości, czyli dążenia w życiu doczesnym do szczęścia. Ważniejsze jest dla nich życie wieczne.
-Prawda ma dla chrześcijan specyficzny dla tamtych czasów charakter opisowy - trzeba jej szukać w słowach Chrystusa.
-Stoicy cenili racjonalne myślenie, zaś dla chrześcijan liczy się wiara, odrzucają oni więc antyczne racjonalne samookreślenie. Stoicy są sensualistami.
-Człowiek jest stworzony na podobieństwo i przez Boga - to każe im odrzucać autokracje człowieka jako samotnika - stoika. Człowiek się nie kształtuje, jest już z góry ukształtowany i jako taki powinien już wypełniać tylko rozkazy Boga.
-Wiara powinna pokonać pokusę zastanawiania się, filozofowania. Wierzący nie musi wszystkiego zrozumieć. Chrześcijanie odrzucają racjonalne poznanie, które jest u stoików.
-Stoicy postrzegają czas koliście, jako cykl historii, uważają, że wszystko się przemienia i porusza, zatacza krąg. Chrześcijanie pojmują czas linearnie: początkiem jest stworzenie świata - końcem apokalipsa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz