Wykład - Historia urbanistyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 882
Wyświetleń: 2891
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Historia urbanistyki - strona 1 Wykład - Historia urbanistyki - strona 2 Wykład - Historia urbanistyki - strona 3

Fragment notatki:

Historia urbanistyki - wykład 1
Prof. UE dr hab. Inż. Ewa Stachura
Zaliczenie przedmiotu - egzamin - pisemny test. Arch. czynny i dydaktyk - porusza się po polach urbanistyki i architektury oraz rynkiem nieruchomości. Nie jest wielu specjalistów w Polsce.
Każdy musi rozumieć szeroki kontekst zdarzeń w przestrzeni. Wszystkie mają kontekst ekonomiczny, społeczny, ale także urbanistyczny i architektoniczny. Przestrzeń wypełniona urbanistyką i architekturą. Te układy wypełniają przestrzeń. Tworzywa/układy urbanistyczne oraz obiekty architektoniczne, które są tworzywem układów architektoniczny. Dlaczego w przestrzeni są takie a nie inne obiekty?
Istnieje bardzo wyraźna korelacja i silne powiązanie między rozwojem cywilizacyjny, stosunkami społeczno ekonomicznymi a przestrzenią. W trakcie wykładów - rozwój struktur przestrzennych na przestrzeni dziejów. Ujawnione będą korelacje między ukadami. Po diabła wielkie portyki ?
Powód, dla którego studiuje się historie urbanistyki - algorytm naszej cywilizacji. Pietyzm dla dawnych wieków. Rozbudowana ochrona zabytków i architektury. Musimy umieć rozpoznać cenne układy architektury i przestrzeni.
Zdobędziemy orientacje jak wyglądały dawne układy przestrzenne. Z Sali musza padać pytania. Będziemy się starali odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób dzisiejsze warunki cywilizacyjne determinują powstające układy przestrzenne. Element wiedzy cywilizowanego człowieka - historia sztuki i architektury.
Pani doktor zacznie od prezentacji w jaki sposób my przestrzegamy rzeczywistość.
Budowa formy komunikatu wizualnego
Mózg zadaje pytania a oko odpowiada na nie. Jest to dowód na to że nie wszyscy widzimy to samo. W różnych epokach przedstawienia artystyczne inaczej przedstawiały rzeczywistość. Najpierw płaską bez 3d, w renesansie doszli do perspektywy, w baroku doszli do światłocienia, a w XIX pełne widzenie realistyczne. W dawnych czasach warunki życia człowieka były takie, że nie musiał oddawać przestrzeni. Dla niego najważniejsze zagrożenie ze strony dzikiego zwierza.
1 zasada - człowiek geometryzuje obiekty. Nasze predylekcje idą głębiej. Jesteśmy jako ludzie ogromnie przekonani do układów symetrycznych zbudowanych czytelnie na pierwszy rzut oka. Wybieramy kompozycje symetryczne. W przestrzeni dominanta - element tworzący punkt centralny kompozycji urbanistycznej. Złudzenia optyczne
Jest ich sporo i mają różny charakter. Spowodowane różnymi proporcjami figur w przestrzeni. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz