Wykład - grupy interesu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - grupy interesu - strona 1 Wykład - grupy interesu - strona 2 Wykład - grupy interesu - strona 3

Fragment notatki:

Zachowania organizacyjne dr Ewa Czarnecka-Wójcik
WYKŁAD NR 10
Grupy interesu
Istotą metody jest rozwijanie umiejętności komunikowania się poprzez odpowiednie współdziałanie. W tym celu powołuje się pary i grupy pracowników pomagających sobie wzajemnie rozwiązywać problemy własnej pracy na zasadzie uzyskiwania wzajemnych korzyści - „coś za coś”
Metoda ta służy do rozwiązywania problemów firmy jako całości, związanych z wprowadzeniem rożnych zmian organizacyjnych o charakterze ogólnym, jak i problemów kilku komórek organizacyjnych, czy wręcz kilku stanowisk pracy.
Komunikowanie się wg tej metody sprowadza się do wyszukanie problemów i stron ( partnerów) zainteresowanych ich rozwiązaniem. Partnerzy (strony) spisują rodzaj umowy porozumienia, w której określają problemy lub sprawy, których rozwiązanie wymaga ich współdziałania. Przedmiotem takiej umowy zwanej kontraktem w przypadku stanowisk pracy są najczęściej drobne trudności w pracy 2 - 3 osób.
Umowy po ich podpisaniu znane są tylko uczestnikom kontraktu i nie są udostępniane i kontrolowane przez ich kierowników, czy menadżerów ds. zmian organizacyjnych. Układające się strony powołują tzw koordynatora - wybranego przez zainteresowanych pracowników - który nie jest żadną z osób zawierających kontrakt. Otrzymuje on kopię kontraktu nie tylko w celu zapoznania, ale także w celu śledzenia postępów w realizacji porozumienia.
Warunki:
naczelne kierownictwo we współpracy z kierownikami niższych szczebli i zaproszonymi konsultantami przeprowadzić musi rozeznanie czy w firmie są warunki do wdrożenia tej metody
obowiązuje zasada dobrowolności co oznacza ze nie można nikogo zmuszać do uczestnictwa w takich grupach interesu
członkowi grupy powinni reprezentować ten sam szczebel w hierarchii organizacyjnej i powinni mieć zbliżony zakres posiadanych uprawnieni odpowiedzialności
członkowie takich grup powinni mieć nawyk dzielenia się informacjami dzielenia się swoją wiedzą z innymi
Można podać następującą metodykę organizowania grup wspólnych interesów
Dobór potencjalnych członków grup wspólnych interesów
szkolenie potencjalnych uczestników kontraktu'
praca indywidualna
tworzenia grup
sporządzanie i podpisywanie kontraktu
właściwe funkcjonowanie grup wspólnych interesów
przegląd realizacji kontraktów i ocena efektów
Dobór potencjalnych członków gryp wspólnych interesów
Po skompletowaniu grup potencjalnych uczestników kontraktów kierownictwo organizuje pierwsze ich spotkanie, Na nim określa podstawowy cel działania grup wspólnych interesów:

(…)

… faz komunikowania się w metodzie OST jest ustalany decyzją uczestników obrad, Dotyczy to także początku i końca dyskusji w grupach.
zasada 4. nic na siłę. Każdy uczestnik ma możliwość opuszczenia grupy dyskusyjnej w momencie gdy nie jest już zainteresowany danym problemem.
Wdrożenie metody technologii otwartej przestrzeni 4 etapy
Podanie do wiadomości potencjalnych uczestników tematu obrad, miejsca…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz