Wykład - Granice państwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 833
Wyświetleń: 2863
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Granice państwa - strona 1 Wykład - Granice państwa - strona 2

Fragment notatki:

Granice państwa - ewolucja i ogólna charakterystyka (pojęcie, rodzaje granic, sposoby ich wyznaczania, proces wyznaczania granic)
Granica państwa oddziela terytorium państwowe od innych obszarów, czyli terytoriów innych państw oraz terytoriów nie podlegających suwerenności państwowej.  Współcześnie granicę definiuje się, jako płaszczyznę prostopadłą do powierzchni kuli ziemskiej, przecinająca ją w kierunku środka ziemi.  Granice dzieli się na naturalne - wyznaczone zgodnie z rzeźbą terenu i sztuczne poprowadzone niezależnie od naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi.  Szczególnym rodzajem granic sztucznych są granice astronomiczne przebiegające wzdłuż południków i równoleżników. Granicami astronomicznymi są m.in. znaczna część granicy między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą oraz granice między Egiptem a Sudanem i Libią. 
Przebieg granic określony jest zwykle w umowie międzynarodowej. Początkiem procesu jest podjęcie decyzji politycznej, że ma wyznaczenia granic (konkretyzacja granic). Ogólnie określa się i opisuje granice państwową ( na mapie w dużej podziałce. np. w traktacie pokojowym). Może ona zapadać w różnych momentach (koniec wojny, przesunięcie granic, rozstrzygnięcie przez OM). Następnie następuje szczegółowe wyznaczenie granicy między dwoma państwami wraz z naniesieniem jej na mapę - delimitacja. Dokonuje jej zazwyczaj dwustronna komisja delimitacyjna na podstawie zawartej wcześniej umowy międzynarodowej (np. traktatu pokojowego). Dokumenty sporządzone przez komisję są podstawą do przeprowadzenia wytyczenie i oznakowanie granicy w terenie określane jako demarkacja.
--
Pojęcie i rodzaje granic. Definicja. Granicę linearną zawdzięczamy rewolucji francuskiej, gdyż tak rozumiana była w traktatach zwieranych przez Francję w latach 1797 i 1801. Granica jest to linia, a ściślej płaszczyzna, w obrębie, której zawiera się terytorium państwowe; oddziela ona je od terytorium innego państwa. Rodzaje granic. Dzieli się je na naturalne (morza, góry, stepy, pustynie) lub sztuczne. Natomiast ze względu na sposób ich ustalania dzielą się na orograficzne (uwzględniające ukształtowanie powierzchni) i geometryczne (przebiegające niezależnie od rzeźby terenu). Szczególnym rodzajem granic są granice astronomiczne biegnące wzdłuż południków i równoleżników. Ustalanie granicy. Ustala się je zwykle za pomocą odpowiednich umów międzynarodowych, rzadziej w wyniku decyzji arbitrażowej lub sądowej. 3 etapy ustalania granicy: decyzja polityczna przyznająca terytorium; delimitacja granicy w umowie międzynarodowej i demarkacja granicy. 2. Delimitacja granicy państwowej. To ustalenie przebiegu granicy państwowej i obejmuje sporządzenie opisu granicy oraz naniesienie jej przebiegu na mapę o stosunkowo małej skali np. 1:1000 000 - dokumenty te stanowią podstawę do przeprowadzenia demarkacji. Delimitacja powinna być kompletna, precyzyjna i dokładna.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz