GONADY
Gruczoły rozrodcze żeńskie- jajniki spełniają, podwójna role- wytwarzają komórki rozrodcze i wydzielają hormony, których zadaniem jest warunkowanie drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych.
Jajniki- układ hormonalny samicy jest hierarchiczny i rozróżnia się w nim hormon podwzgórzowy uwalniający -GnRH lub LHRH
hormon gonadotropowy wytwarzane w części gruczołowej przysadki:
FSH- hormon folikulotropowy i LH- hormon luteinizujacy
hormony jajnika, czyli estrogeny i progesteron wydzielane w odpowiedzi na hormony gonadotropowe
Jajnik wytwarza dwa rodzaje hormonów steroidowych- estrogeny i progestydy. Najważniejszym estrogenem jest beta-estriadol. Mniejsze znaczenie maja estriol i estron natomiast progesteron wykazuje największą aktywność wśród progestydów.
Głównym substratem w syntezie estrogenów jak i progesteronu jest cholesterol. Niewielkie ilości tych hormonów są syntezowane z acetylokoenzymu A.
W jajniku estrogeny są syntezowane w komórkach warstwy ziarnistej pęcherzyków jajnikowych drugorzędowych, przede w fazie pęcherzykowej wszystkim w fazie pęcherzykowej i pod koniec fazy lutealnej.
Estrogeny transportowane są we krwi razem z albumina lub swoistym białkiem wiążącym, które w ciągu 30 minut może uwolnić hormon.
Unieczynnianie estrogenów zachodzi w wątrobie, rozbite trafiają do dwunastnicy wraz z żółcią lub wydalane są z moczem. Wątroba ma także zdolność konwersji estradiolu i estronu do nieczynnej biologicznie formy estriolu.
Progesteron wytwarzany jest w ciałku żółtym w jajniku i w czasie ciąży w łożysku. Transportowany przez albumine i swoista globuline we krwi, ulega degradacji do prenandiolu w wątrobie i wydalany jest z moczem.
Estrogeny wywołują rozwój narządów płciowych i innych narządów związanych z rozrodem. Powodują wzrost błony śluzowej macicy, jajnika i rozrost gruczołu mlekowego. Estrogeny maja także wpływ na metabolizm, zwiększają aktywność osteoblastow i przyczyniają się do szybkiego zetknięcia chrząstek z nasadami kości długich. Obniżone wydzielanie estrogenów w późnym wieku powoduje osteoporoze kości - chorobę występującą głownie u kobiet. Estrogeny zwiększają ilość białka w organizmie odkładanie tkanki tłuszczowej.
Podobnie jak aldosteron zwiększają retencje sodu i wody w kanalikach nerkowych.
Progesteron hamuje skurcze macicy, działa antagonistycznie do estrogenów, wpływa na rozwój pęcherzyków mlecznych w gruczole mlekowym, a w dużych ilościach zwiększa resorpcje sodu, chloru, wody w kanalikach dalszych nefronów. Progesteron stymuluje wzrost gruczołów śluzowych w macicy i współdziała z estrogenami w procesie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej. Hamuje dojrzewanie nowych pęcherzyków jajnikowych, a jego syntetyczne pochodne stosuje się w antykoncepcji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)