FUNKCJE UBEZPIECZEŃ:
funkcje społeczne - polegają na tym, że ubezpieczenia tworzą bezpieczeństwo, zapewniają stabilne warunki życia ubezpieczonym oraz ich rodzinom,
funkcje gospodarcze = ekonomiczne - ubezpieczenia zapewniają ciągłość działalności gospodarczej:
funkcja ochrony ubezpieczeniowej - oznacza, że ubezpieczenia tworzy bezpieczeństwo poprzez przejęcie ryzyka oraz gotowość Zakładu Ubezpieczeń do kompensacji szkód wynikających z realizacji ryzyka, a następnie jest wypłata odszkodowania czy świadczenia. Funkcja ochrony ubezpieczeniowej ma dwa aspekty:
psychologiczny - dawanie poczucia bezpieczeństwa finansowego,
materialny - pokrywanie.
funkcja kompensacyjna - jest zgodna z aspektem materialnym funkcji ochrony ubezpieczeniowej, inaczej funkcja wyrównawcza; polega na dostarczaniu środków wystarczających na wyrównywanie zakłóceń powstałych w procesach gospodarczych, umożliwiających odtworzenie zniszczonych składników majątkowych, a także polega na udzieleniu pomocy materialnej osobom, które odczuły skutki wypadków ubezpieczeniowych
funkcja wychowawcza - ubezpieczenia skłaniają do przezornego przewidywania przyszłych zdarzeń, zjawisk lub skłonności do oszczędzania.
funkcja akumulacji kapitału = lokacyjna = lokacyjno-kredytowa - wynika z faktu, że w ramach systemu ubezpieczeń gromadzone są olbrzymie fundusze, które przez długi czas nie są wykorzystane na cele, na które zostały zebrane. Fundusze te mogą, a nawet powinny być wykorzystywane na cele lokacyjno-kredytowe (lokaty muszą spełniać określone warunki - bezpieczne, zapewniające odpowiednią płynność środków, odpowiednią rentowność). Spełniając tę funkcję ubezpieczenia powodują, że Zakłady Ubezpieczeń stają się instytucjonalnym inwestorem na różnych rynkach. Płynność lokat zależy od rodzaju ubezpieczenia: majątkowe - lokaty krótkoterminowe, osobowe - lokaty długoterminowe.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)