WYKŁAD Europa po wojnach napoleońskich - postanowienia Kongresu Wiedeńskiego i Święte Przymierze

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 3969
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
WYKŁAD Europa po wojnach napoleońskich - postanowienia Kongresu Wiedeńskiego i Święte Przymierze - strona 1 WYKŁAD Europa po wojnach napoleońskich - postanowienia Kongresu Wiedeńskiego i Święte Przymierze - strona 2 WYKŁAD Europa po wojnach napoleońskich - postanowienia Kongresu Wiedeńskiego i Święte Przymierze - strona 3

Fragment notatki:

Wykład prof. dr hab. Grzegorza Przebindy nt. "Europa po wojnach napoleońskich - postanowienia Kongresu Wiedeńskiego i Święte Przymierze". 2-stronicowe opracowanie tematu w formacie doc. Zagadnienia poruszone w notatce: Anglia, Rosja, Austria, Francja, Prusy, Wielka Rewolucja Francuska, wojny napoleońskie, legitymizm, restauracja, równowaga sił w Europie, końcowe postanowienia kongresu wiedeńskiego, Księstwo Niderlandów, Wielkie Księstwo Poznańskie, Westfalia, Królestwo Sardynii, Gwardia Papieska, federacja, Szwajcaria, Wolne Miasto Kraków, Otto von Bismarck, Święte Przymierze, Aleksander I, restaurowana Francja, ingerencja w Hiszpanii.

Kongres wiedeński.
W kongresie wzięli udział przedstawiciele 16 państw europejskich, jednak łos decydujący mieli przedstawiciele pięciu, uznawanych za mocarstwa: Anglii, Austrii (Meternich), Rosji (Nesselrode), Francji (Talejrand - autor powiedzenia “na bagnecie można się podeprzeć, ale nie można na nim siedzieć), Prus (Wilhelm Humbolt). Kongres kierował się regułą przywrócenia porządku sprzed wojen napoleońskich i Wielkiej Rewolucji Francuskiej (zmiany terytorialne i polityczne). Głównymi zasadami kongresu były:
legitymizm restauracja (przywrócenie na tron strąconych podczas Rewolucji władców- restauracja Burbonów Francji 1815-1830)
równowaga sił w Europie - forsowana szczególnie przez Wielką Brytanię, która nie chciała wzmocnienia żadnego z państw zwycięskich w Europie.
Końcowe postanowienia kongresu wiedeńskiego.
Utworzono Związek Niemiecki pod przewodnictwem Austrii. Belgia i Holandia zostały połączone w Księstwo Niderlandów (Belgowie w 1830 roku podniosą powstanie i uzyskają niepodległość). Na tron Wielkiego Księstwa Niderlandów powołano króla Holandii, ale samo państwo należało do Związku Niemieckiego. Utworzono Królestwo Polskie w unii personalnej z Rosją (mające być monarchią konstytucyjną). Pod panowaniem Prus znalazło się Wielkie Księstwo Poznańskie (Poznań i Bydgoszcz) - tereny wcześniej należące do Księstwa Warszawskiego. Prusy otrzymały także Nadrenię, Westfalię, Pomorze Szweckie, Toruń, Gdańsk oraz część Saksonii i Rugi. Na kongresie wiedeńskim z Krakowa i jego okolic utworzono ciało na wpół niepodległe - Rzeczpospolitą Krakowską (republikę), nad którą protektorat mieli sprawować wszyscy trzej zaborcy. Rzeczpospolita Krakowska przetrwała do 1846, kiedy została zlikwidowana przez Austriaków, po powstaniu. Na kongresie wiedeńskim skorzystała też Szwajcaria, która dostała 3 kantony i stała się federacją składającą się z 22 kantonów. Szwajcarię zmuszono też do podpisania aktu wieczystej neutralności, zabroniono wystawiania najemników, ale Szwajcarzy utrzymali prawo do służby w Gwardii Papieskiej. Szwecji oddano Norwegię (Danię ukarano za to, że długo trzymała z Napoleonem). W 1809 roku Aleksander I włączył Finlandię do imperium rosyjskiego jako Wielkie Księstwo Finlandzkie. Aneksję tą potwierdzono na kongresie, jednak Księstwo to nadal. miało odrębną konstytucję. Rosja oprócz Finlandii uzyskała część Mołdawii, Besarabię. Zlikwidowano utworzone przez Napoleona Państwo Kościelne na czele z głową państwa. Zajęto się też Włochami. Odtworzono Królestwo Sardynii, które dostało jeszcze nowe ziemie - terytoria Genui, Nicei, Piemont i Sabaudię. Utworzono też nowa strukturę na terytorium włoskim - w jedną całość połączono Neapol i Sycylię, tworząc Królestwo Obojga Sycylii. Władzę nad tym królestwem powierzono francuskim Burbonom. Anglia uzyskała tereny zamorskie - w południowej Afryce (Mauritius). Otrzym ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz