To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dziennikarze kontra mafia Zanim prokuratorzy sycylijscy zaczęli rozpracowywać budowę mafii, zajmowali się tym jedynie dziennikarze. Tylko oni mieli odwagę obarczać winą organizację, która jak ośmiornica oplotła swoimi mackami wszystkie struktury społeczne i ekonomiczne Sycylii. Ośmiu z nich zapłaciło za to swoim życiem. W 1966 r. pod rozpędzony pociąg rzucony został z polecenia mafii Cosimo Cristina, lokalny korespondent sycylijskiego dziennika "L'Ora". „W 1970 r. od kul gangsterów zginął jego redakcyjny kolega Mauro De Mauro. Inny dziennikarz "L'Ora", korespondent z Ragusy Giovanni Spampinato, został zastrzelony przez Roberta Camprię, syna miejscowego prokuratora. De Mauro opublikował artykuł, w którym wykazał, że syn prokuratora był zamieszany w zabójstwo antykwariusza. W 1978 r. wyleciał w powietrze wraz ze swoim samochodem Giuseppe Impastato, związkowiec i dziennikarz, który w mediach opowiadał o nieczystych interesach w Cinisi, na przedmieściach Palermo.” Kilkanaście miesięcy później mafiosi zabijają Maria Francese, dziennikarza "Il Giornale di Sicilia", który przypadkowo był świadkiem mafijnego zabójstwa w Vuccirii, dzielnicy Palermo. Walkę z sycylijską mafią można podzielić na dwa okresy: do roku 1987 r. i później. To w tym roku pod naciskiem opinii publicznej w Palermo odbył się megaproces mafii.To największy proces przeciwko mafii w historii Włoch . Odbył się w okresie od lutego 1986 roku do grudnia 1987 roku w Palermo. ,,Sala sądowa została urządzona jak bunkier, wbudowana w ścianę więzienia Ucciardone. W sali zamontowano 30 specjalnych klatek, w której miejsca w trakcie procesu zajmowało 464 oskarżonych. Oskarżonych broniło dwustu adwokatów zaś po stronie oskarżenia wystąpiło około 50 prawników. Akt oskarżenia obejmował 8 600 stron oraz około 250 000 stron materiałów dowodowych. Zarzucał oskarżonym setki ciężkich przestępstw, takich jak: morderstwa, napady i rabunki, handel narkotykami, szantaż, zabór miliardowych kwot środków publicznych.
Zarzuty obejmowały okres 1975 - 1985”. Na rozprawach zeznawało kilkunastu świadków koronnych - pentiti m. in. Tommaso Buscetto i Antonio Calderone. Wyrok zapada w grudniu 1987, który potwierdza podstawowe zarzuty. Wszyscy członkowie ,tzw Cupoli (ciało kierownicze) zostają skazani. Oprócz nich skazano dalszych 323 mafiosów. Sto osób zostaje uniewinnionych. Wśród najważniejszych ludzi mafii uniewinniono jedynie Luciano Leggio.
To głównie dzięki mediom i ciężkiej pracy prokuratorów Giovanniego Falcone i Paola Borsellino mafiosom udowodniono winę. Wielu z nich zostało skazanych na dożywocie, wcześniej z braku dowodów wypuszczano ich. W roku 1992 mafia wydaje wyrok na Falcone i Borsellino.
Zatrwożone społeczeństwo wymogło na państwie poważną reakcję. Cosa nostra została właściwie rozbita..
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)