To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dopuszczalność składania zastrzeżeń
Art. 19 KW o PT:
Traktat może zakazać zastrzeżeń np. Status Rzymski, Konwencja o Prawie Morza
Traktat wyłącza możliwość składania zastrzeżeń do określonych postanowień
Traktat milczy co do zastrzeżeń - można składać jeśli nie uderzają w cel i przedmiot traktatu oraz w integralność traktatu.
Dopuszczalność zastrzeżeń, gdy norma traktatowa powiela normę zwyczajową (nie skutkuje to wyłączeniem normy zwyczajowej).
Dopuszczalność zastrzeżeń do ius cogens (zastrzeżenie nie może wyłączyć lub zmienić skutku traktatu w sposób niezgodny z ius Cohen, gdy ona istnieje i traktat powiela ius cogens, zastrzeżenie nie może modyfikować normy ius cogens, gdy norma ius cogens dopiero powstaje należy się spodziewać wycofania zastrzeżenia).
Dopuszczalność zastrzeżeń do norm niederogowanych (nie ma możliwość złożenia zastrzeżenia, chyba że jest ono zgodne z istotą praw i obowiązków wynikających z traktatu; normy niederogowane - prawo do życia, zakaz tortur itp.).
Zastrzeżenia do prawa krajowego (ochrona przed przepisami traktatowymi uderzającymi w prawo krajowe)
Zastrzeżenia do traktatów z dziedziny praw człowieka (bada się zgodność zastrzeżenia z przedmiotem celem, bierze się pod uwagę współzależności praw i wolności człowieka, ich niepodległość, wpływ zastrzeżenia na działanie traktatu).
Zastrzeżenia do przepisów dot. procedur rozwiązywania sporów lub kontroli wykonywania traktatu (nie są zakazane chyba, że uderzają w postanowienia, które są istotną racją bytu, ma sens jeśli będą działały razem z przepisami, lub kiedy celem jest wyłączenie państwa z procedur).
--
Art. 19 KPT - każde państwo może złożyć zastrzeżenie; statuuje zasadę dopuszczalności zastrzeżeń, chyba, że:
Zastrz. Jest zakazane przez traktat;
Zakazane jest zastrzeżenie do określonych elementó traktatu;
Zastrz. Jest sprzeczne z celem i przedmiotem traktatu.
Domniemanie dopuszczalności zastrzeżeń
Art. 20 KWoPT - każde państwo może przyjąć to zastrzeżenie lub złożyć sprzeciw (w życie nie wchodzi zastrz. i art. Którego dotyczyło zastrz.); złożyć sprzeciw kwalifikowany (w życie nie wchodzi cały traktat); lub nie zareagować, ale wtedy po 12 m-cach oznacza to akceptację zastrz. 5 sytuacji związanych z zastrzeżeniem:
Traktat dopuszcza zastrzeżenie lub dopuszcza do określonych postanowień;
Zakazuje zastrz. lub zakazuje w odniesieniu do określonych postanowień;
Milczy na temat zastrz., ale z jego treści wynika, że zastrz. nie może być złożone;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)