Wykład 4
Dokumenty ubezpieczeniowe - polisa ubezpieczeniowa
Jednorazowa (pojedyncza) - ubezpieczenie towaru na konkretną transakcje, na określony okres czasu
Generalna - uwzględnia większą ilość towarów, należy wyszczególnić:
Jakie towary
W jakich relacjach
W jakim okresie czasu
Na jakich warunkach mają być ubezpieczone
Rodzaje ryzyka, - od czego mają być ubezpieczone
To, kto ubezpiecza wynika z 13 formuł handlowych.
Dokumenty pomocnicze w transporcie - mogą być, ale nie muszą, w zależności od tego, co jest przedmiotem przewozu i co zostało ustalone w kontrakcie.
Świadectwo pochodzenia - jest przede wszystkim potrzebne do prawidłowego określenia stawki celnej, która może być różna w różnych krajach
Wydaje je odpowiednia instytucja, w Polsce Krajowa Izba Gospodarcza, w innych krajach instytucja może nazywać się inaczej
W sytuacji obrotu uszlachetniającego może nastąpić zmiana kraju pochodzenia, jeśli charakter uszlachetnienia spowoduję zmianę pozycji
Świadectwo antydumpingowe - jest to dokument, który stwierdza, że cena danego towaru nie odbiega od ceny rynkowej danego towaru w kraju, w którym towar został wyprodukowany.
Jeśli będą udzielone jakieś upusty lub rabaty to nie mogą być wyższe, korzystniejsze od udzielanych na rynku producenta.
Świadectwo próbobrania - dokument, który w niektórych przypadkach jest wymagany przed odprawą celną, jest niezbędny, kiedy towar był sprzedawany na podstawie próbek.
Jedna dla nadawcy
Druga dla odbiorcy
Trzecia dla podmiotu, który dokonywał analizy
Trzeba stwierdzić czy dany towar, jego zawartość związków chemicznych jest taka jak przyjęto w kontrakcie.
Jest stosowane przy związkach chemicznych, węglu, koksie, itp. - należy stwierdzić zawartość lub określić kaloryczność.
Świadectwo analizy - dokument podobny, ma zastosowanie w przypadku związków chemicznych, zbóż, nasion, cebulek. Mamy w nim dokładnie określić, z czym mamy do czynienia, czy jest to towar odpowiadający temu, co mamy w dokumentach.
Świadectwo standaryzacji (standaryzacyjne) - może być także wymagane, w przypadku, kiedy nie chcemy wywieźć za granicę lub nie chcemy wpuścić na nasz rynek towarów, które nie spełniają różnych wymogów. Chcemy się ustrzec przed ewentualnym przywozem tych towarów.
Świadectwo weterynaryjne - wystawiane przez lekarza weterynarii, a czasem głównego lekarza weterynarii, który ma stwierdzić, z jakiej hodowli pochodzą zwierzęta, jakiego typu to jest hodowla, ale także to, że w tej hodowli nie odnotowywano w pewnym okresie czasu zachorowań na dane choroby. Informacje czy zwierzęta były zaszczepione.
(…)
… zboża, cebuli, itp. jako materiału siewnego. Ziarno kwalifikowane - posiada świadectwo kwalifikacji, tzn. producent gwarantuje, że wyrośnie to, czego potrzebujemy.
Świadectwo wieku - w przypadku alkoholu wysokiej jakości, informuje o tym ile lat ma dany alkohol.
Świadectwo liczenia - informacja ile sztuk jest.
Świadectwo ważenia
Świadectwo siły wyższej - dokładne stwierdzenie, jakie zdarzenia…
…, ale także to, że w tej hodowli nie odnotowywano w pewnym okresie czasu zachorowań na dane choroby. Informacje czy zwierzęta były zaszczepione.
Świadectwo o rodowodzie - jeśli przywozimy lub wywozimy rasowe zwierzęta Np. na wystawy.
Świadectwo fitopatologiczne (fitosanitarne) - w przypadku przewozu roślin, z jakich upraw pochodzi roślina, informacja, że te uprawy były zdrowe, że nieodnotowywano chorób roślin.
Świadectwo kondycjonowania - w przypadku przędzy wełnianej i wełny, takie świadectwo musi być, bo jest to przykład ładunku sprzedawanego nie według wagi rzeczywistej a według wagi suchej plus 18-20% masy suchej. Masa musi odpowiadać zadeklarowanej masie suchej plus 18-20%.
Świadectwa dezynfekcji i fumigacji - jeśli w danym środku transportowym były przewożone wcześniej ładunki pochodzenia roślinnego a teraz są przewożone…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)