To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
DEMOGRAFICZNE STARZENIE SIĘ SPOŁECZEŃSTW
dynamiczny proces zmian w strukturze wieku polegający na wzroście proporcji udziału ludzi starych w społeczeństwie
głównym czynnikiem postępu starzenia się społeczeństwo jest zmniejszająca się liczba urodzeń (zmniejszenie się umieralności może przyczynić się do starzenia tylko wówczas, gdyby poziom umieralności najbardziej obniżał się w starszych grupach wiekowych/// gdy obniża się w młodszych grupach wiekowych następuje odmłodzenie społeczeństwa)
Wskaźnik starości demograficznej- liczba osób po 60tce przez liczbę ludności
Proces demograficznego starzenia się społeczeństw zaobserwowano już w XIX w. W 1850 r. 6 krajów północnoeuropejskich znalazło się we wczesnej fazie przejściowej (Belgia, Dania, Francja=6,5%, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania 4,6%). W 1870 roku Francja w fazie starości demograficznej, później Norwegia i Szwecja. W 1930 do tych państw dołączyły także Belgia, Dania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania a w 1940 Holandia Austria i Szwajcaria
Regiony rozwinięte wchodzą w połowie XX w. w późna fazę przejściową, w 1965 roku znajdują się w fazie starości właściwej a obecnie przeszły do zaawansowanej starości demograficznej. Regiony rozwijające się w 1950 r znajdowały się w fazie wczesnej przejściowej, 20 lat później wróciły z powrotem do młodości demograficznej w wyniku podwyższenia rozrodczości i wydłużania się przeciętnego trwania życia.
Najstarszym obszarem jest Europa, później Ameryka PN (obecnie faza przejściowa). Najmłodszym obszarem jest Afryka- udział osób starszych zmniejsza się , podobnie w Azji Południowej.
W Polsce na początku XX w zaczęły występować pierwsze objawy starzenia się społeczeństwa. Przed I wojną światową w Polsce występowała faza między młodością a starością (urodzenia na poziomie 30%o)W czasie wojny występuje spadek liczby urodzeń, udział liczby osób starszych zwiększa się do 5% w 1939r. Po II wojnie światowej następuje wyż demograficzny (kompensacyjny. Rodzi się dużo dzieci, dzięki czemu znajdujemy się we wczesnej fazie przejściowej do końca lat 60tych. W 1968 Polska przechodzi do fazy przejściowej. W latach 80tych co 10ty Polak miał powyżej 60ciu lat. Aktualnie znajdujemy się w fazie starości właściwej.
próg produkcyjny ustalony przez ONZ:
60 lat kobiety / 65 lat mężczyźni
Klasyfikacja społeczeństw wg stopnia procesu starzenia się:
Skala ONZ:
-społeczeństwo młode-4% ludzi w wieku powyżej 65lat
-społeczeństwo dojrzałe-4-7% powyżej 65
-społeczeństwo stare-powyżej 7%
(…)
… zaawansowania starości dem.
-16-18%-zaawansowana starość dem.
-powyżej 18%-b. zaawansowana starość dem.
Skutki starzenia się społeczeństwa:
niekorzystne zmiany w strukturze popytu
spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym lub przedprodukcyjnym może spowodować spadek popytu w budownictwie
kosztowne utrzymanie systemów emerytalnych i służby zdrowia
koszty rent i emerytur…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)