Wykład - definicje w systemach

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - definicje w systemach - strona 1 Wykład - definicje w systemach - strona 2

Fragment notatki:

definicja: specjalna grupa kodów liniowych umożliwiająca konwersję sygnałów cyfrowych do innej postaci, bardziej przystosowanej do ich przesyłania przez szeregowe łącza cyfrowe, uwzględniającej fizyczne aspekty transmisji. Istnieje wiele liniowych kodów transmisyjnych, takich jak: AMI (styk S-ISDN), 4B/5B i pochodne, Manchester z wieloma modyfikacjami oraz NRZ, NRZI, 2B1Q i in.
Kodowanie liniowe - transformacja sygnału cyfrowego w modemie, uwzględniająca specyfikę zjawisk fizycznych osłabiających wydajność linii miedzianej (medium transmisyjnego), w celu poprawy efektywności transmisji.
Przykład zastosowania kodowania liniowego:
Sygnalizacja tonowa w telefonie DTMF.
Stosowane są dwie grupy częstotliwości (niskie: 697, 770, 852, 941 oraz wysokie 1209, 1336, 1477 i 1633 Hz). Wybrane częstotliwości służą do zakodowania cyfr z klawiatury telefonu tonowego. Niskie częstości wybierają wiersz, a wysokie częstotliwości kolumnę na klawiaturze. Dane cyfrowe (szeregi liczb) są kodowane za pomocą różnych częstotliwości sygnału.
Typy kodowań liniowych:
2B1Q
QAM
Modulacja w telekomunikacji [edytuj]
Modulacja i demodulacja podczas komunikacji
Modulacją w technice nazywa się celowy proces zmiany parametrów fali umożliwiający przesyłanie informacji (komunikację).
Modulacja jest konieczna, ponieważ sygnał musi nadawać się do transmisji przez sieć telekomunikacyjną. Zwykle medium transmisyjnym w takiej sieci są przewody miedziane, światłowody, powietrze i próżnia. Ograniczenia fizyczne powodują, że informacja może zostać przekłamana na skutek szumów, zniekształceń i przesłuchów pochodzących od innych sygnałów przesyłanych w tym samym ośrodku. Modulowany komunikat po pokonaniu tych wszystkich przeszkód musi być na tyle poprawny, aby odbiorca mógł wydzielić z niego użyteczne dane.
Urządzenie dokonujące modulacji to modulator.
Demodulacja to proces odwrotny do modulacji. Odbiornik nazywany demodulatorem uzyskuje sygnał, który dekoduje do wyjściowej postaci.
Jeżeli komunikacja ma charakter dwustronny, to jedno urządzenie dokonuje równocześnie modulacji nadawanych sygnałów i demodulacji tych, które odbiera (modulator-demodulator w skrócie modem).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz