To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pomiary ciśnienia atmosferycznego- Pomiary ciśnienia atmosferycznego wykonuje się za pomocą barometru rtęciowego. Rura szklana o długości ok. 90 cm, zaślepiona na jednej krawędzi, zostaje w położeniu pionowym całkowicie napełniona rtęcią. Po prowizorycznym zamknięciu rury na drugiej krawędzi obraca się ją o 180 stopni, umieszcza w naczyniu z rtęcią i uwalnia dolną krawędź pod powierzchnią. Poziom menisku obniża się wówczas do wysokości ok. 75 cm, zaś ponad nim wewnątrz rury powstaje próżnia. Ciśnienie atmosfery równoważy słup rtęci w rurze.
Globalna cyrkulacja atmosfery ogólna cyrkulacja atm jest układem wielkoskalowych prądów powietrza występujących ponad powierzchnię kuli ziemskiej. Dzięki ich działaniu odbywa się przemieszczanie mas powietrza. Pierwotną przyczyną jest nierównomierny przychód energii powietrza do podłoża. W niskich szerokościach geograficznych występują nadmiary energii cieplnej a w szerokościach umiarkowanych i okołobiegunowych jej niedobory. Istotną silą wywołującą wiatr i decydującą w głównej mierze o jego prędkości jest różnica ciśnień panujących w różnych fragmentach powierzchni kuli ziemskiej.
Atmosfera ziemska to:
Stanowi powłokę gazową naszej planety. Krąży wraz z ziemią w przestrzeni kosmicznej.
Właściwości fizyczne mas atmosferycznych- tereny na których powstają masy atmosferyczne noszą nazwę obszarów źródłowych tych mas. Arktyczno- morskie- zalegają nad Grenlandią; zimne powietrze o małej wilgotności. Arktyczno-kontynentalne- strefy otaczające biegun północny ponad terenami stale przykrytymi śniegiem; bardzo niska temp. Powietrza. Polarno-morskie- tworzy się podczas długotrwałego zalegania Masy powietrza nad Oceanem Atlantyckim; zawierają duże ilości pary wodnej. Polarno kontynentalne. Tworzą się nad tą samą strefą co polarno-morskie nad Europejską częścią Rosji i Ukrainy. Zwrotnikowo-morskie- tworzy się na wysokości 30° szerokości geo. nad powierzchniami ciepłych wód oceanicznych; ciepłe, ogromne ilości pary wodnej. Zwrotnikowo-kontynentalne- tworzą się nad piaszczystymi pustyniami Iranu, Turcji; ciepłe i suche.
Sfery w atmosferze ( od dołu ) - toposfera (-70 st.C), najbliższa ziemi warstwa atmosfery. Nad Europą środkową sięga od 10 do 12 km. W tej warstwie następuje obniżenie temp. pow. O 0,5-0,6 C w miarę wznoszenie się o 100m. W górnej troposferze 6 km. przeważają wiatry zachodnie o dużej prędkości. Zachodzą w niej wszystkie procesy wpływające na kształtowanie się pogody. -tropopauza ( od - 45 do - 80st.C; 7-10km)
warstwa ozonu (stratosfera) (0st.C) druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej, położona nad troposferą, a pod mezosferą. Zaczyna się od wysokości ok. 10-18 km nad powierzchnią Ziemi, a kończy na wysokości ok. 45-50 km. W dolnej części stratosfery panuje prawie stała temperatura powietrza, począwszy od wysokości 20-25 km temperatura wzrasta wraz z wzrostem wysokości.
(…)
… z wzrostem wysokości. -stratopauza ( około 1st.C ; 50-55km) - mezosfera (90st.C) -mezopauza(80-85km) -warstwa zajonizowana - termosfera -warstwa atmosfery ziemskiej na wysokości ok. 500-600 km, położona nad mezosferą i pod egzosferą; w termosferze temperatura wzrasta wraz z wysokością do 1500-2000oK w górnej granicy wskutek pochłaniania nadfioletowej części widma promieniowania słonecznego; głównym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)