wykład - chmury - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - chmury - omówienie  - strona 1 wykład - chmury - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Chmury niskie: nimbostratus- występowanie opadów deszczu i śniegu. Typowa chmura opadowa, z opadami długotrwałymi o charakterze ciągłym ale nie intensywnym. Stratocumulus-obserwowany czasem opad ma zawsze nieduże natężenie. Stratus-dają opady deszczu ze śniegiem. Chmury o rozwoju pionowym: Cumulus-mogą dawać opady typu przelotnego. Cumulonimbus-silne, a nawet ulewne opady deszczu. Pogoda po przejściu frontu chłodnego- powstają chmury Cumulonimbus, z którymi związane są burze, przelotne opady o dużym natężeniu i grad. Towarzyszą im silne i porywiste wiatry. Pomiary Zachmurzenia-polegają na wizualnej ocenie ile dziesiętnych części powierzchni nieba pokryłyby wszystkie chmury widoczne. Wynik wpisuje się do dziennika wg skali od 1 do 10. Zachmurzenie możemy również przedstawić na podstawie średnich wieloletnich. Średnie zachmurzenie w Polsce to 60-70%.
Istnienie chmury jest związane z działaniem prądu wstępującego, którego siła skierowana jest przeciwnie do siły ciężkości. Tworzenie się kropel i kryształków lodu wymaga czasu, - co jest zależne od pionowego zasięgu chmury i prędkości prądów wstępujących. Chmura może być zbudowana tylko z kryształków lodu lub z wody, albo z tego i z tego. Warunek istnienia chmury: ·-para wodna w otoczeniu
-jądra kondensacji -temperatura punktu rosy Rodzaje chmur: a) chmury wysokie - powyżej 5km - cirrusy - zbudowane z kryształków lodu, białe, nie dają opadów, zapowiadają zmianę pogody - cirrocumulus - kłębuszki, prawie wyłącznie z kryształków lodu, nie dają opadów, bo opadną nim dolecą do ziemi - wyparowywyują; -cirrostratus - biaława, delikatna zasłona, daje zjawisko halo ( załamanie promieni światła i odbijanie ich od ścian kryształków lodu); zapowiadają pogorszenie pogody b) chmury średnie (2 - 7km) ·-altocumulus- biała lub szarawa ławica chmur, jakby baranki, nie dają opadów, zbudowana z kropel wody -altostratus - włóknista struktura, chmury mieszane, dają opad, zimą dają opad drobnego śniegu c) chmury niskie (poniżej 2km) ·-nimbostratus - o warstwie Znacznej grubości, ciemnoszare, zbudowane wyłącznie z kropel, a w górnej części z lodu, dają długotrwałe i intensywne opady deszczu, śniegu, krupy śnieżnej -stratocumulus-szare lub biaława, charakterystyczne płaty, zaokrąglone bryły, zbudowane z kropel wody, czasem płatków śniegu, dają słaby opad deszczu, śniegu lub krup śnieżnych -stratus - jednolita warstwa, mglista, pokrywa całe niebo, zbudowana z kropelek wody, dają opad mżawki, drobnego śniegu, słupków lodowych. D) chmury rozbudowane w pionie; ·-cumulus - wyraźna postać kłębu o ciemniejszej podstawie, mogą występować pojedynczo lub w ławicach, zbudowane z kropel wody, na ogół nie dają opadów, towarzyszy im ładna pogoda. -Cumulonimbus - pojedyncza silnie rozbudowana w pionie, często w kształcie wież, kalafiorów, oświetlona przez słońce jest biała, jednak przy bezpośrednio nad miejscem obserwacji ciemnieje, daje krótkie gwałtowne ulewy, często z burzami, w dolnej części zbudowana jest z kropelek wody i kryształków, może dać opad gradu, na ich tle często obserwuje się tęczę.

(…)

…-zbiory kropli, kryształków lub ich mieszaniną. Obejmują fragmenty atmosfery, w których procesy kondensacji są silniejsze od parowania. Woda jest ok. 700 razy cięższa od powietrza. Istnienie chmur w atmosferze związane jest z siłami prądów występujących(konwekcyjne termiczne, orograficzny, turbulencyjny, frontu ciepłego lub chłodnego). Warunkiem koniecznym na powstanie chmury jest jednoczesne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz