Wykład - Charakterystyka świąt żydowskich

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Charakterystyka świąt żydowskich - strona 1 Wykład - Charakterystyka świąt żydowskich - strona 2

Fragment notatki:

Charakterystyka świąt żydowskich
a) Szabat - cotygodniowy dzień wolny zaczynający się w piątek po zmierzchu i trwający do sobotniego zmroku. Upamiętnia on siódmy dzień stworzenia, w którym Bóg odpoczywał. W szabat religijny Żyd musi bezwzględnie naśladować Boga przez powstrzymanie się od wszelkiej pracy.
b) Nowy Rok (Rosz Ha Szana) - wiąże się ze stworzeniem świata, według tradycji żydowskiej miało to miejsce 7 października 3761 r p.n.e. Żydzi używają w swej religii kalendarza księżycowego liczącego 12 miesięcy, gdzie 7 razy na 19 lat wprowadza się dodatkowy miesiąc. Rosz Ha Szana przypada mniej więcej w drugiej połowie września (przykładowo 27 września 2003, czyli 1 tiszri 5764). Traktowane jest to jako dzień Sądu Bożego i pokuty.
c) Dzień Pojednania, Jom Kippur, Sądny Dzień - największe święto żydowskie, dzień pokuty, postów i modłów
d) Święto Szałasów, Sukkot, Święto Kuczek. Rozpoczyna się 5 dni przez Jom Kippur Kippur trwa tydzień. Jest świętem radosnym, związanym ze żniwami. Wyznawcy judaizmu wyrażają w nim swą wdzięczność za opiekę podczas 40-letniej wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej.
e) Radość Tory - podziękowanie za Pięcioksiąg. W synagogach odczytuje się całe Prawo zawarte w Torze. Zwoje Tory obnoszone są wokół synagogi.
f) Święto Świateł, Chanuka - trwa 8 dni i upamiętnia zwycięstwo Judy Machabeusza nad Syryjczykami w 164 roku p. n. e. jego symbolem jest 8-ramienny świecznik.
g) Purim - upamiętnia ocalenie Żydów od edyktu Hamana, który zamierzał ich zgładzić. Święto to stanowi rodzaj żydowskiego karnawału.
h) Pascha (Święto Przaśników - macy) - święto wiosenne. Upamiętnia wyjście Żydów z niewoli egipskiej. Nie można jeść wtedy nic zakwaszonego.
i) Zielone świątki, Szawout, Święto Tygodni - upamiętnia przygotowanie Żydów do przyjęcia 10 przykazań.
j) Dzień Opłakiwania - podczas modlitw w synagodze musi się zebrać minimum 10 Żydów powyżej 13. roku życia (takich, którzy przeszli bar micwę - święto inicjacji). Żydzi przestrzegają koszerności produktów żywnościowych, nie jedzą wieprzowiny, a pozostałe zwierzęta zabijają rytualnie.
68. Charakterystyka wystroju domu modlitwy w judaizmie
Najważniejsze miejsce zajmuje Aron Ha Kodesz, czyli Skrzynia na Arkę znajdująca się na ścianie zwróconej w stronę Jerozolimy. W Skrzyni za zasłoną przechowywane są zwoje Tory. Zazwyczaj w centrum pomieszczenia jest bima (podwyższenie, z którego odczytuje się Torę). W synagogach ortodoksyjnych jest jeszcze galeria dla kobiet.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz