Wykład - bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE - strona 1 Wykład - bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE - strona 2 Wykład - bezrobocie w Polsce na tle innych krajów UE - strona 3

Fragment notatki:

PROBLEM BEZROBOCIA W POLSCE NA TLE INNYCH KRAJÓW EUROPEJSKICH
Bezrobocie w Polsce utrzymuje się ciągle na bardzo wysokim poziomie. W krajach unijnych to właśnie Polska ma największe wskaźniki w tym zakresie. Przodujemy w tej statystyce nawet wśród krajów, które razem z nami wstępowały do Unii Europejskiej.
Średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej na koniec roku 2004 wynosiła 8,9%. W Polsce w tym okresie stopa ukształtowała się na poziomie aż 19%. „Polskie bezrobocie nie mieści się już w istniejących w ekonomii klasyfikacjach, nie pasują do niego - lub tylko w niewielkim stopniu - takie określenia jak bezrobocie koniunkturalne, technologiczne czy strukturalne”.
Problem bezrobocia w krajach Unii Europejskiej jest szczegółowo analizowany. Prowadzone są badania na jakiego typu zawody i specjalności będzie zapotrzebowanie w najbliższych latach. Eksperci doradzają jak korygować plany nauczania. To sprawia, że jest większe dostosowanie kwalifikacji zasobów pracy i potrzeb rynku pracy.
Szansą dla Polaków jest zapotrzebowanie krajów europejskich na wysoce wykwalifikowanych pracowników, np. informatyków, psychologów, dietetyków, pielęgniarki, lekarzy. Już teraz odnotowywane są wyjazdy do pracy do krajów europejskich, zarówno na stałe jak i tymczasowo.
Swobodny przepływ osób stwarza zagrożenie dla krajów należących wcześniej do Unii Europejskiej. Pracownicy niemieccy są wypierani z rynku przez tańszych pracowników z krajów, które później przystąpiły do Unii. Dlatego też, niektóre państwa wprowadziły okresy przejściowe w dostępie do ich rynków pracy, chcąc uchronić rynek pracy przed naporem pracowników z Polski i innych państw nowoprzyjętych. Austria i Niemcy wprowadziły aż 7-letni okres ograniczenia swobody dostępu do rynku pracy. 2-letnie okresy ograniczenia swobody wprowadziło większość krajów Unii: Belgia, Finlandia, Francja (z możliwością przedłużenia do 5 lat), Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Włochy. Są też kraje, które nie wprowadziły ograniczeń w dostępie do swojego rynku pracy: Dania (obywatele nowoprzyjętych państw członkowskich mogą otrzymać pozwolenie na pracę pod warunkiem, że zdobędą pracę w pełnym wymiarze godzin), Irlandia, Szwecja, Wielka Brytania.
Poniżej zostaną przedstawione dane dotyczące stopy bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w 2004 roku.
Wykres 1. Stopa bezrobocia Polski i krajów razem z nią wstępujących do Unii Europejskiej, stan na grudzień 2004
Źródło: Eurostat, CBOS, wg infografiki PAP, http://www.gazetaprawna.pl/unia/?cykl_id=6&podcykl=35 z 10.06.05 r.
Zgodnie z danymi wykresu 1, wśród nowych członków Unii Europejskiej największą stopę bezrobocia posiadają Polska i Słowacja. Pozostałe kraje charakteryzują się tu lepszą sytuacją, poziom bezrobocia waha się od 5,5% na Cyprze do 9,6% na Łotwie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz