BEZROBOCIE
Bezrobocie- poziom bezrobocia ukazuje nam negatywny kontekst rozwoju społecznego. Jest zjawiskiem ekonomicznym w społeczeństwie. Jest to brak pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących. W skali makroekonomicznej, makrospołecznej wyznacznikami bezrobocia jest przedmiotewe i podmiotowe podejscie do problemu:
W ujęciu przedmiotowym bezrobocie jest traktowane jako kategoria analityczna rynku pracy i oznacza niezrealizowaną podaż pracy, będącą rezultatem nierównowagi pomiędzy podażą siły roboczej (zasobów ludzkich) a popytem na pracę - chłonnością zatrudnienia gospodarki. W tym ujęciu bezrobocie to problem ekonomiczny. W ujęciu podmiotowym bezrobocie rozpatruje się od stron osób dotkniętych tą klęską i oznacza stan przymusowej bezczynności zawodowej osób zdolnych do pracy i zgłaszających gotowość do jej podjęcia, dla których podstawą egzystencji są dochody z pracy.
Przyczyny: a) przejście z gospodarki planowanej na rynkową, recesja i likwidacja wielu gałęzi przemysłu np. lekki, maszynowy, włókienniczy. b) restrukturyzacja gospodarki- konieczność przebudowy i zmiany własności poszczególnych podmiotów gospodarczych komercjalizacja i prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych, c) niedorozwój gospodarczy niektórych regionów kraju ( głównie ściana wschodnia)
Przyczyny bezrobocia w Polsce:
- 49,5% - twierdzi, że nie ma pracy, bo brak im kontaktów i znajomości
- 48,2 - zatrudnienie zbyt nisko płatne
- 46% - w okolicy nie ma pracy
- 47,8 - niezgodnośc kwalifikacji z wolnymi miejscami
Osoba bezrobotna (pojęcie prawne) w Polsce od 1989, najnowsza- 2004- o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Stopa bezrobocia- to negatywna miara, która wskazuje jaka część zdolnych do pracy zasobów siły roboczej kraju pozostaje na bieżąco bez pracy. To stosunek ludzi czynnych zawodowo (zasoby siły roboczej 16 lat i więcej) do populacji osób bezrobotnych, wyrażonych w procentach. 2 formy bezrobocia:
- jawne- rejestrowane w urzędach pracy lub mierzone za pomocą badania aktywności ekonomicznej ludności. - utajone- niepełne zatrudnienie zasobów pracy, czyli ludzi chętnych do pracy, lecz pozbawionych jej całkowicie lub częściowo. W Polsce najbardziej znaną formą tego zjawiska występowanie na obszarach byłych PGR (w latach 90-tych milion osob). Występuje też w postaci wcześniejszych emerytur lub rent spowodowane trudnością w zatrudnieniu straszych osob przy masowym bezrobociu, wystepuje takze w formie niefakultatywnej pracy w niepełnym wymiarze ze względu na brak pracy, obejmuje tez wszystkie osoby zniechecone niemożnością znalezienia pracy, np. ze względu na wiek.
(…)
… zawodowa absolwentów, - programy specjalne, np.długoterminowe bezrobocie, kobiety, młodzież
Programy pasywne: UE- 67% środków - zasiłki dla bezrobotnych - wcześniejsze emerytury Polska- 84% środków - zasiłki, - wcześniejsze emerytury, - zasiłki przedemerytalne, - świadczenia przedemerytalne
Polityka ztrudnienia w UE i w Polsce
- rozpoczęta podczas szczytu luksemburskiego - traktat amsterdamski
-opiera się o europejską strategię zatrudnienia, której celem jest powiązanie wzrostu gospodarczego Unii z powstaniem nowych miejsc pracy, a także określenie zadań dla ponadnarodowej współpracy państw UE w celu ograniczania bezrobocia, redukcji ubóstwa i marginalizacji społecznej. 4 filary Europejskiej strategii zatrudnienia:
I filar - zatrudnialność - rządy powinny przeciwdziałać długoterminowemu bezrobociu (kształcenie ustawiczne, programy doradcze itp)
II filar - przedsiębiorczość - drogą do zwalczania bezrobocia pobudzanie przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy (promowanie samozatrudnienia, ułatwienia fiskalne, dopłaty)
Wskaźnik przedsiębiorczości w Polsce - ponad 30% (niezwykle optymistyczne, Luksemburg - 7%)
III filar - zdolność adaptacyjna pracowników i prawodawców - wypracowanie zdolności…
….
Przyszłość rynku pracy:
Zawody przyszłości: informatyka, ochrona zdrowia i opieka społeczna, psychoterapia, ochrona zdrowia, biotechnologia, operacje finansowe, rozrywka, usługi
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)