Wykład - analiza natężenia umieralności w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - analiza natężenia umieralności w Polsce - strona 1

Fragment notatki:

ANALIZA NATĘŻENIA UMIERALNOŚCI W POLSCE
 
Zgon-trwałe, czyli nieodwracalne ustanie czynności narządów niezbędnych do życia, konsekwencją czego jest ustanie czynności całego ustroju.
 
Umieralność- liczba zgonów przez liczbę ludności
Śmiertelność- liczba osób zmarłych z powodu określonej choroby przez liczbę osób które na nią zachorowały.
 
Czynniki determinujące poziom umieralności:
        biologiczne
        Społeczne (postęp medycyny, poziom i sposób życia…)
 
Przyczyny wywołujące zmiany w natężeniu i liczbie zgonów:
        główne: medycyna i służba zdrowia
        wahania sezonowe: szczyt zimowy (styczeń, luty) choroby, samobójstwa
 
 
współczynnik zgonów- ogólna liczba zgonów w okresie czasie przez średnią liczbę ludności w tym okresie razy Constans. w 2006 wyniósł 9,7‰
 
W pewnych wypadkach, gdy chodzi o wyeliminowanie wpływu dużej ilości umieralności niemowlęcej na poziom współczynnika zgonów, celowe jest posługiwanie się ogólnym współczynnikiem zgonów osób w wieku 1 lat i więcej.
Na terenie ziem polskich w latach 1896-2000 nastąpił najsilniejszy spadek zgonów.
W XXw w Polsce na natężenie zgonów mają wpływ: wojny, epidemie, złe warunki życia i pracy, polityka eksterminacji. Od połowy lat sześćdziesiątych występuje wzrost natężenia zgonów, przede wszystkim wśród mężczyzn w wieku 30 lat i więcej. Zmi3ana trendu spowodowała, że od połowy lat siedemdziesiątych notuje się skracanie przeciętnej długości życia mężczyzn. Zjawisko to wystąpiło również wśród kobiet w latach osiemdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych przeciętna długość trwania życia zarówno kobiet jak i mężczyzn wydłużyła się. w 2007 roku umarło 279 tys.osób (więcej niż w 2006)
Nadumieralnośc mężczyzn ponad poziom umieralności kobiet. Na początku lat dziewięćdziesiątych umieralność mężczyzn w wieku 15-64 lata była 3-4 razy większa niż umieralność kobiet w analogicznych grupach wieku.
Obserwując umieralność w miastach i na wsi widzimy, że w 2000r. na wsi umieralność ludzi w wieku 5-54 lat i powyżej 70 lat jest większa niż w mieście, a w wieku 0-4 i 55-69 lat relacja to ulega odwróceniu.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz