ALKALOIDY PIRYDYNOWE- zawierające układ pirydyny
Nikotyna- w liściach tytoniu
-Tytoń (Nicotiana)- rodzaj roślin zielnych lub krzewów z rodziny psiankowatych, obejmujący ok. 100 gatunków.
-Nazwa pochodzi od francuskiego lekarza, Jeana Nicot, który w XVI wieku zalecał tytoń jako lek.
- Śladowe ilości nikotyny znajdują się też w pomidorach, bakłażanach i papryce.
- jest dość silną toksyną działającą na układ nerwowy. Stosuje się ją m.in. w mieszankach owadobójczych
- Nikotyna jest silnym antagonistą receptorów N-acetylocholinowych - W niskich dawkach (1-3mg) wykazuje działanie stymulujące, co jest głównym powodem, że palenie papierosów sprawia przyjemność.
- W większych dawkach nikotyna blokuje pracę mięśnia przepony, w efekcie człowiek umiera wskutek uduszenia, często do ostatniej chwili nie tracąc świadomości.
-działa na organizm na wiele różnych sposobów, gdyż wiąże się trwale i blokuje działanie kilkudziesięciu różnych enzymów.
- W małych dawkach działa ona stymulująco, powodując wzmożone wydzielanie adrenaliny, co powoduje wszystkie związane z tym objawy (zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca, rozszeżone źrenice itp.)
- W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, gdyż wiąże się ona trwale z tzw. Receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych zaburzając ich metabolizm.
- Działa przeciwzakrzepowo. W przypadku palenia papierosa nikotyna działa niemal natychmiast po zażyciu (ok. 7 sekund- czas potrzebny na przedostanie się nikotyny szlakiem: jama ustna, płuca, krew krążenia małego, serce, aorta, tętnice mózgu), ale utrzymuje się w organizmie bardzo długo (czas półtrwania wynosi 72 godziny)
- Nikotyna uzależnia fizycznie. Jakkolwiek dawki pochłaniane przy paleniu są minimalne, gdyż większość obecnej w papierosie nikotyny ulega spaleniu, wystarczają one do szybkiego uzależnienia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)