Wykład 9 - ewolucjonizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład  9 - ewolucjonizm - strona 1 Wykład  9 - ewolucjonizm - strona 2 Wykład  9 - ewolucjonizm - strona 3

Fragment notatki:


EWOLUCJONIZM - wykład nr 9 25.04.2006
Dalsza część specjacji Rozróżniamy odmiany specjacji stopniowych: specjacja allopatryczna
specjacja sympatryczna
specjacja stazipatrycza
specjacja parapatryczna
Co do istnienia tych dwóch rodzajów specjacji nie ma nikt wątpliwości, biolodzy zastanawiają się jednak która z nich ma zasadnicze znaczenie i dominuje w przyrodzie? według Mayr'a - dominuje specjacja allopatryczna
według nowszych podręczników - specjacja sympatryczna
I. Allopatria - populacje allopatryczna to takie między którymi odległość jest WIĘKSZA niż możliwość jej pokonania przez najruchliwsze stadium tego gatunku *. W allopatrii występuje izolacja geograficzna - dla ślimaka taką barierą może być strumyk. Jest to nie wielka bariera ale dla takiego ślimaka nie do przekroczenia. Jest wystarczająca aby osobniki nie mogą się ze sobą kontaktować. * najruchliwsze stadium tego gatunku - przykładem są jamochłony, koralowce, małże - gatunki które znajdują się w bliskiej odległości są ściśle izolowane, jednakże larwy mogą być transportowane z prądem na duże odległości. Nie są wiec one allopatryczne tylko sympatryczne. Podobnie jest u ptaków. Aby spełnić warunek allopatryczności wszystkie stadia rozwojowe muszą być izolowane, wiec należy brać pod uwagę ruchliwość wszystkich stadiów. Dlaczego Mayr uparł się, że dominującą rolę ma specjacja allopatryczna? Był on współtwórcą syntetycznej teorii ewolucji a niegdyś panowało przekonanie, że w warunkach sympatrii nie ma różnicowania się ponieważ wymiana genów między osobnikami spowalnia specjację.
Bariera geograficzna
małe prawdopodobieństwo, że na obszarze
A i B presja doboru naturalnego będzie identyczna, rozrzut alleli na obszary A i B będzie różny
W ten sposób zaczęły się różnicować wróble, widać już różnice morfologiczne między wróblami północno-amerykańskimi a europejskimi. Nie ma jeszcze bariery rozrodczej.
Tempo różnicowania się gatunków zależy od: zdarzeń losowych (np. dryf genetyczny), a także od zróżnicowania warunków środowiskowych. Najczęstsze allopatrie występują na wyspach - występuje tam izolacja, ponad to dobór w warunkach morskich nie popiera migracji. Kolonia założycielska pod wpływem dryfu zasiedla wyspę. Mayr badał ocean spokojny (badał gatunki mięczaków na wyspach m.in. ślimaki na Kubie), Darwin wyspy Galapagos (słynne darwinowskie zięby).


(…)

… czemu rozpoznają partnerkę z tej samej rośliny nawet z kilku km . Badania jednak nie potwierdziły tej wersji bo mechanizm feromonów nie podlega modyfikacjom a w przypadku zmiany roślin byłoby to konieczne. Wiemy wiec, że kojarzenie się osobników z tych samych żywicieli zależy właśnie od danej rośliny ale nie wiemy czemu i jak.
owad <-> roślina to układ koewolucyjny. Układ immunologiczny obu musi się dostosować…
… a białymi.
♫ u zwierząt - ogromne znaczenie ma tutaj żywiciel:
RASY BIOLOGICZNE - wyodrębnienie się grup zwierząt w zależności od żywiciela (np. relacja pasożyt - żywiciel). Wyróżniamy 3 rodzaje ras biologicznych. Rasy związane z różnymi żywicielami w obrębie danej populacji (różne osobniki owadów na różnych gatunkach rośliny),
Rasy związane z różnymi żywicielami w obrębie całej populacji…
…. Należy pamiętać, że rasa biologiczna to nie to samo co gatunki bliźniacze (odrębne jednostki). Należy dobrze poznać historię populacji. Powstawanie ras biologicznych :
XIX w - motyl znany z gospodarki człowieka (szkodnik jabłoni) wraz z jabłoniami został zawleczony do Kalifornii. Wraz z jabłoniami do Kalifornii sprowadzono orzecha włoskiego. Po 26 latach motyl zaczął się też rozwijać na orzechu. Próby kojarzenia osobników z jabłoni z osobnikami z orzecha napotkały trudności. Jest to przykład opanowania nowej rośliny i wytworzenia izolacji;
XIX w - muchówka (Pamonella) z Ameryki Północnej. Normalnie żyła ona na jabłoni a po 20 latach od stwierdzenia na jabłoniach znaleziono go na wiśniach i tak samo jak w poprzednim przykładzie grupy te nie chciały się ze sobą krzyżować.
Pluskwiak z Anglii. W 1926…
… motylkowych (powiedzmy groch i fasola). Osobniki potomne powstałe ze skrzyżowania osobników żyjących na grochu i osobników z fasoli nie potrafią żyć na żadnej z tych roślin. Natomiast hybrydy mogą rozwijać się na bobie.
Inny gatunek mszycy ma 7 ras (3,3,1 zasiedlają różne rodziny roślin) rasy te są także zróżnicowane pod względem występowania na różnych częściach tych roślin. Wszystkie mogą przejść cykl
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz