Wykład 6 - ewolucjonizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład  6 - ewolucjonizm - strona 1 Wykład  6 - ewolucjonizm - strona 2 Wykład  6 - ewolucjonizm - strona 3

Fragment notatki:


EWOLUCJONIZM WYKŁAD 6 Coś o ptakach rajskich-przepraszam ale spóźniłam się troszkę-ale niewiele!
Dobór płciowy- cechy epigamiczne
Samiec rajskiej wdówki podczas godów ma tak długi ogon, że w czasie deszczu nie jest w stanie latać, co sprawia, że jest łatwym celem dla drapieżników. Tego typu zjawiska mogły się rozwinąć w miejscach gdzie nie było lądowych drapieżników (tak sądził Darwin). Wykazano, że samice wolą samców o długim ogonie nawet wówczas, gdy te ogony były przedłużane eksperymentalnie.
Rogi u jeleni to też cecha epigamiczna oraz służą one do walki między samcami. Darwin ograniczył się do wyjaśnienia tylko cech epigamicznych.. teoria doboru płciowego była potem rozbudowywana. Obejmuje 3 problemy:
pochodzenie rozmnażania płciowego
problem stosunku płci zbliżony jak 1:1
same mechanizmy kojarzenia się w pary (cechy epigamiczne, zaloty, wybór partnerów itd.)
Dobór płciowy jest nastawiony na wydanie potomstwa, a nie jak dobór naturalny na przetrwanie.
Ad.1.
Istnieje przewaga rozmnażania płciowego nad bezpłciowym w warunkach nieprzewidywalnych. Rozmnażanie bezpłciowe nie generuje zmienności, potomkowie są kopią rodzica. Procariota w większości rozmnażają się bezpłciowo. Procesy płciowe są tu szczątkowe. Rozmnażanie płciowe dało Eucariota wiele korzyści np. wydłużenie życia osobniczego oraz powstanie różnorodnych zachowań stosowanych przy doborze partnerów. Etap ten ma duże znaczenie. Drugi powód związany jest z koncepcją koewolucji. Niektóre z nich oparte są o agresję np. drapieżnik-ofiara, pasożyt-gospodarz. Każdy Eucariota posiada mikroorganizmy (wirusy, bakterie). W normalnych warunkach nie szkodzą nam one do czasu gdy organizm nie ulegnie osłabieniu. Wtedy nawet mało groźne bakterie mogą doprowadzić do śmierci. W ewolucji wytworzył się układ immunologiczny. W miarę jak doskonalą się pasożyty to i układ immunologiczny się doskonali. Gdyby organizm rozmnażał się bezpłciowo to jego układ immunologiczny by się nie zmieniał. Rozmnażanie płciowe sprawia, że jest bardzo duża zmienność i pasożyty muszą cały czas się dostosowywać. Powoduje to, że pasożyty muszą bardzo się dostosować do określonego gospodarza i dlatego mogą one żyć na określonych gatunkach. Dobrym przykładem kształtowania się układu immunologicznego jest syfiliz. Przy wyprawie Columba marynarze zarazili się od indianek. Natomiast w Europie choroba ta miała gwałtowny przebieg i szybko się rozprzestrzeniała, a w efekcie dawała śmierć. Mówi się, że kryzy na szyi w dawnych czasach noszono by ukryć wrzody. Wynalezienie penicyliny pomogło w leczeniu tej choroby. Zresztą w miarę upływu czasu widać było jak człowiek przystosowuje się do niej. Rozmnażanie płciowe jest potrzebne by produkować różnego rodzaju genotypy. U ludzi podświadomie wybiera się partnerów o odmiennym układzie immunologicznym.


(…)

… np. w Indiach. Dziewczyna może poślubić faceta z wyższej kasty, a na odwrót nie może być. Dzięki takiemu facetowi kobieta też zaawansuje. Następuje monopolizacja zasobów genetycznych w społeczeństwie. Występuje poligamia. Kobiecie nawet bardziej się opłaca być którąś z kolei u bogatego niż jedną jedyną u biedaka. Takie kobiety wolą mieć synów aby oni od razu wpadli do takiej kasty. Dlatego w Indiach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz