Wykład 5 - ewolucjonizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład 5 - ewolucjonizm - strona 1 Wykład 5 - ewolucjonizm - strona 2 Wykład 5 - ewolucjonizm - strona 3

Fragment notatki:


EWOLUCJONIZM - wykład nr 5 21.03.2006
Dobór grupowy i dobór krewniaczy Dobór grupowy , według pierwotnej definicji, to sytuacja w której organizm zmniejsza swoje szanse rozrodcze żeby zwiększyć szanse grupy do której należy.
"Dobór grupowy" według nowszej definicji, czyli sytuacja w której organizm zmniejsza sukces swoich genów żeby zwiększyć szanse grupy do której należy w ogóle nie ma miejsca, a to co służyło za przykłady na "dobór grupowy" w rzeczywistości jest doborem krewniaczym .
Dobór grupowy , hipotetyczny mechanizm ewolucji, postulowany 1962 przez V.C. Wynne-Edwardsa, który głosił, że wskutek konkurencji pomiędzy populacjami tego samego gatunku dobór grupowy faworyzuje przystosowania korzystne dla funkcjonowania i przeżycia populacji, nawet gdyby cechy te były niekorzystne dla poszczególnych osobników. Edwards - obserwował społeczne gatunki ptaków - pingwinów.
Ciężko jest stworzyć model doboru grupowego, aby go przedstawić należałoby znaleźć matematyczny dowód dowodzący, że osobniki rezygnują z wzajemnego rozmnażania.
Model ten musi się opierać na fakcie że osobniki w populacji nie są ze sobą spokrewnione, przykładem najbardziej znanym i najodpowiedniejszym są wilki. Wilki w czasie rozrodu nie tworzą grup - egoistycznie realizują swoje cele. Natomiast w zimie tworzą watahy. Następuje to dlatego ponieważ pojawia się problem ze zdobyciem pokarmu. Wielkość grupy zależy od warunków środowiska - im gorsze warunki tym większa wataha. Problem pojawia się gdy zwierzyna zostanie już upolowana - niektórzy mogli się przecież lenić podczas polowania :/ oszustwo jednak nie opłaca się gdyż zawsze jest zauważone i taki osobnik jest odrzucony od grupy i umiera z głodu. Podział łupów jest proporcjonalny do wkładu w polowanie. Ma to sens bo taki osobnik jest bardzo przydatny i dlatego dostanie najlepsze kąski. Cel grupy jest tutaj celem nadrzędnym nad celem osobnika. Nie ma miejsca na egoizm. W okresie godowym watahy się rozpadają i następuje walka o samice. Aby osobnik mógł wziąć udział w konkurencji musi przetrwać zimę. Czyli wilki realizują zarówno dobór naturalny i grupowy. U ludzi - podobne zjawisko możemy zaobserwować np. na bezludnej wyspie, gdzie nawet najwięksi wrogowie będą współpracować, albo w przypadku katastrof lotniczych.
Dobór grupowy obserwujemy głównie u organizmów o dobrze wykształconym układzie nerwowym ale czy nie znajdziemy go także u innych organizmów?
A więc sporządzono model matematyczny, który ma wiele wad ale wyprzedził obserwacje w naturze.
MODEL DLA MAŁYCH ORGANIZMÓW
Warunki jakie muszą być spełnione: silnie mozaikowe środowisko. Jednorodne siedliska muszą być częściowo nie zajęte czyli obok zajętych lokalnych siedlisk muszą być też wolne siedliska. Siedliska te musza być także małe i mało zasobne. Dzięki temu populacja zamieszkująca takie siedlisko jest narażona na wyginięcie.

(…)

… Wright'a
Dzięki rozrodowi osobniki potomne posiadają część puli genetycznej rodziców. Pula ta jest większa im większe pokrewieństwo. Bracia i siostry są ze sobą spokrewnieni w 50%. Pokolenie następne ma 25% wspólnych genów.
Czemu jesteśmy skłonni współpracować z innymi osobami? Musimy inwestować w swoje geny u siebie i u innych osobników. Najchętniej współpracujemy z rodzicami i dziećmi.
Wcześniej…
…. I tak samo jak u termitów jedni zbierają pokarm a inni się rozmnażają.
Tylko w skrajnych warunkach dobór naturalny może doprowadzić do takich zachowań ale tylko u osobników blisko ze sobą spokrewnionych.
PODSUMOWANIE:
Dobór krewniaczy jest dowodem na paradygmat socjobiologiczny -> czyli geny są ważniejsze niż osobnik (fenotyp). Mrowisko to 1 organizm a osobniki to komórki i tkanki. Z punktu widzenia genów…
… w swojego krewnego. Kasty nie powstają genetycznie ma na to wpływ środowisko. Karmienie larw decyduje o tym co powstanie czy robotnica czy królowa. Dobrze karmionej larwie (robotnicy) rozwiną się narządy rozrodcze i stanie się królową. U błonkówek nie potrzeba altruizmu.
Termity i Golce afrykańskie (kręgowce) - euspołeczne
U termitów tylko 1 samica się rozmnaża czyli wszystkie organizmy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz