Wykład 4 - ewolucjonizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład 4 - ewolucjonizm - strona 1 Wykład 4 - ewolucjonizm - strona 2 Wykład 4 - ewolucjonizm - strona 3

Fragment notatki:


EWOLUCJONIZM WYKŁAD 4
Koncepcja doboru naturalnego jest centralną osią teorii darwinowskiej.
Dobór naturalny jest to zjawisko ograniczania zmienności. Bez zmienności nie byłoby ewolucji. Bez doboru mogłaby być - tak wskazują modele matematyczne ale ogromna większość zdarzeń odbywa się w wyniku działania doboru.
Zmienność jest potrzebna aby dobór naturalny miał z czego selekcjonować.
Obserwacją Darwina było to, że organizmy rozmnażają się ponad miarę.
Rozród prosty
U organizmów diploidalnych wystarczy by para wyprodukowała parę potomstwa, ale tak by było dobrze gdyby ich śmierć była śmiercią naturalną. Tak jednak nie jest bo istnieje wiele innych czynników powodujących śmierć.
Strategia typu K - mało potomstwa a rodzice troskliwie się opiekują.
Nawet najwolniej rozmnażające się organizmy rozmnażają się ponad normę np. słonie. Człowiek jest gatunkiem, który wykazuje skrajną strategię typu K. W rodzinach biednych, gdzie jest wysoka śmiertelność ludzie mają bardzo dużo potomstwa - strategia typu R. W społeczeństwach bogatych jest inaczej. Zależy to od presji selekcyjnej.. dobór naturalny jest głównym czynnikiem ograniczającym selekcje.
Typy doboru naturalnego: właściwy dobór naturalny
płciowy
grupowy
krewniaczy
dobór - kierunkowe zjawisko zachodzące w populacji ograniczające zmienność lecz przystosowujące ją do konkretnych warunków środowiskowych
Dobór naturalny właściwy. Taki, w którym presja selekcyjna odbywa się na poziomie osobników. One w sposób egoistyczny realizują swoje „cele ewolucyjne”. W zależności od warunków jakie działają wyróżniamy:
dobór stabilizujący
dobór kierunkowy
dobór rozrywający
dobór apostatyczny
dobór stabilizujący Gdy populacja jest w bardzo stabilnym środowisku, posiada pewne charakterystyczne parametry. Zmienność cech liniowych, rozkład zmienności tych cech to tzw. Krzywa rozkładu normalnego (krzywa Gaussa). Najmniej osobników o cechach skrajnych, a najwięcej o cechach średnich.
Daje informacje ewolucyjną: że w
warunkach ustabilizowanych preferuje
osobniki o cechach średnich a nie skrajnych
Nawet u człowieka można wykazać, że są preferowane cechy średnie (zrobiono zdjęcia twarzy ładnych, brzydkich i uśrednionych. Wszyscy wybrali ładne, ale gdy te trzy zdjęcia w komputerze przerobiło się i wygenerowało z nich jedną twarz to 85% osób wybrało tę twarz uśrednioną - składową trzech twarzy).
Jest tu presja na cechy uśrednione (w doborze stabilizującym). W takich warunkach dojdzie do sytuacji gdy krzywa zacznie się „spłaszczać w górę” tzn. są same osobniki o presji średniej, a o skrajnych znikną. Dochodzi tu do specjalizacji. Środowisko ma jednak to do siebie, że lubi się zmieniać a osobniki takie mają małą walencje zmienności ekologicznej. Mogą łatwo wyginąć np. lasy tropikalne - tam są populacje o ograniczonej zmienności. Są one jednak łatwo podatne na wymieranie.


(…)

… to życiem. Druga korzyść wynika z prawa wielkich liczb czyli mewa ma ok. 2 jaja czyli są 2 jaja na gniazdo więc gdy jest 100 gniazd to prawdopodobieństwo zrabowania jaja wynosi 1/200. czyli dochodzi do minimalizacji strat. Inne przykłady to np. pingwiny, które tworzą przedszkola dla swoich potomków.
Populacje mogą zyskiwać przez wzrost liczebności w innych przypadkach np. w zbiorniku plankton, a do tego zbiornika doprowadzone są ścieki. Gdy plankton będzie silnie się namnażał to dawka szkodliwa będzie się rozkładała na większą liczbę osobników. Mówi się przecież, że w „grupie raźniej”. Człowiek też ma tendencję do przebywania w grupach.
Istnieje trzecia grupa czynników tzw. nieregulujące. Nie zależą ani od kondycji genetycznej osobników (wewnętrznych czynników) ani od czynników zewnętrznych. Są to czynniki losowe np. u skowronków, które przylatują z pierwszymi oznakami wiosny. Są to ptaki o diecie opartej na bezkręgowcach, a w czasie gdy one przylatują często zachodzi do załamania pogody przez co pierwsze lęgi skowronków są nieudane. Dlaczego więc skowronki tak wcześnie przystępują do lęgu skoro pogoda jest tak niestabilna? Wydaje się to bezsensowne ale tak naprawdę działa tu suma zysków…
… - przewidywał, że wzrost ludności jest szybszy niż wzrost pożywienia na świecie. Przewidywał on wymieranie na skutek wyczerpania zapasów. Tak jest np. w Afryce wschodniej. W krajach bogatych poprawiło się też rolnictwo więc taka wizja Maltusa nie nastąpi na całym świecie.
W populacjach nie wszyscy podlegają takiej samej presji np. hodowla stułbi, którym będzie dawało się na 10 stułbi 5 rozwielitek to 3 lub 4…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz