Wykład (13)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład  (13) - strona 1 Wykład  (13) - strona 2

Fragment notatki:

12. Jak ocenisz praktyczną przydatność opisanych metod dobory zawodowego pracowników.
Powszechnie wiadomo, że na rozmowach kwalifikacyjnych każdy mówi co mu się żywnie podoba, można naopowiadać niestworzonych rzeczy i potencjalny pracodawca i tak tego nie sprawdzi, przynajmniej nie przed przyjęciem do pracy. Rozmowa kwalifikacyjna nie daje w zasadzie nic po czym można by poznać człowieka, jego predyspozycje do wykonywanej pracy, psychiki, charakteru. Jakże często na CV pojawiają się określenia typu: ambitny, kreatywny, dokładny. Bardzo często są to niestety tylko słowa na papierze i niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Psychologia zajmuje się człowiekiem, jego poznaniem, więc uważam testy psychologiczne za niezbędne przy przyjmowaniu ludzi do pracy, szkół czy innych grup.
Testy psychologiczne pozwalają dobierać ludzi do pracy uwzględniając kwalifikacje, przydatność psychiczną i fizyczną, pozwala zawczasu eliminować osoby psychopatyczne które mogą szkodzić ludziom, w pewnym stopniu wyklucza dobieranie nieodpowiednich kandydatów na stanowiska kierownicze a także wyodrębnić jednostki wyjątkowo zdolne aby można poświęcić im więcej czasu i umożliwić dalszy rozwój.
Jednak często od teorii do praktyki daleka droga. Aby wyniki testów były wiarygodne należy je przeprowadzać bardzo dokładnie, napisane dla np. określonego stanowiska pracy i muszą być przeprowadzane przez specjalnie przeszkolonych ludzi. Zdarza się także że osoba która na teście wypadła fatalnie jest w rzeczywistości oddanym i bardzo dobrym pracownikiem. Dlatego uważam że trzeba znaleźć złoty środek. Testy psychologiczne na pewno są przydatne przy wyborze pracowników i powinny być stosowane ale nie powinny być jedynym kryterium przy doborze kadry a jedynie pomocą, wsparciem w rekrutacji. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz