W niniejszym dokumencie można spotkać się z takimi zagadnieniami jak: agregaty ekonomiczne,
ekonomia pozytywna, ekonomia normatywna, ustroje gospodarcze i liberalizm. Ponadto w notatce wspomniano również o takich pojęciach jak: ustroje klasowe, kategorie własności, ustrój kapitalistyczny, socjalizm oraz dochód narodowy.
Makroekonomia
07.03.2010
W gospodarce obok zjawisk i procesów specyficznych dla określonych jej segmentów zachodzą też i takie procesy, które w zbliżonym stopniu wpływają na wszystkie podmioty. Innymi słowy procesy, których zasięg oddziaływania nie jest mikro lecz makro. Te procesy i zjawiska są przedmiotem makroekonomii. W ten sposób makroekonomia abstrahując od szczegółowych różnic pomiędzy pojedynczymi segmentami gospodarki skupia się na kilku kluczowych relacjach zachodzących pomiędzy wielkościami zespalającymi całą gospodarkę. Wielkości te nazywamy agregatami ekonomicznymi. Najważniejsze z nich to dochód narodowy, inwestycje, konsumpcja, oszczędności, stopa procentowa, stop bezrobocia, deficyt budżetowy itp. Mikroekonomia traktuje te agregaty jako tzw zmienne oraz bada wewnętrzne związki jakie między nimi zachodzą.
Wykrywanie zależności zachodzących pomiędzy poszczególnymi agregatami nie jest jednak celem samym w sobie. Służy realizacji celu nadrzędnego czyli kompleksowemu ustaleniu czynników decydujących o poziomie zamożności społeczeństwa i jego zmianach w czasie. Realizując to zadanie współczesna makroekonomia koncentruje się na dwóch ramowych problemach. Pierwszy to determinanty wzrostu potencjału wytwórczego. Drugi to determinanty określające stopień bieżącego wykorzystania tegoż potencjału.
Ekonomia pozytywna koncentruje się na wypracowanych, najbardziej uniwersalnych narzędzi i metod analizy ekonomicznej w celu możliwie bezstronnego uogólniania procesów gospodarczych i mechanizmów ekonomicznych.
…ona wprowadzania sądów wartościujących czyli formułowania twierdzeń czy jest to dobre czy złe, korzystne czy niekorzystne.
Ekonomia pozytywna, fundament, na którym budowane są szkoły normatywnego myślenia. Ekonomia normatywna z kolei koncentruje się na tworzeniu określonego systemu poglądów wartościujących na opracowaniu określonej ideologii umożliwiającej interpretację różnych zjawisk i procesów gospodarczych. Wykorzystuje ona do tego celu ogólny dorobek ekonomii pozytywnej bądź też próbuje stworzyć narzędzia analizy dostosowane do głoszonych przez nią poglądów.
Ustroje gospodarcze
Sytuacja gospodarcza - o sytuacji gospodarczej podmiotu decyduje pieniężna wartość dóbr będących jej własnością.
Czynność gospodarcza to działanie podejmowane po to, by nastąpiła zmiana sytuacji gospodarczej bądź po to, by zapobiec zajściu takiej zmiany.
Prawo do posiadania jakiegoś dobra przysługuje temu, kto legalnie może zostać jego właścicielem.
Ustrój gospodarczy stanowią te reguły prawne, które przesądzają o tym komu oraz jakie przysługują prawa do posiadania oraz kto i jakie może bądź musi wykonywać gospodarcze czynności.
Liberalizm gospodarczy to pogląd w myśl którego tym lepiej dla społeczeństwa i dla funkcjonowania im mniej czynności gospodarczych zastrzeżonych jest dla państwa, a więcej dostępnych każdemu obywatelowi oraz im mniej jest czynności nakazanych. Gospodarka liberalna to taki typ gospodarki, w którym wprowadzone jest w życie postulat liberalizmu. Ustrój jest tym bardziej etatystyczny, a gospodarka zetatyzowana im więcej czynności gospodarczych jest w niej zastrzeżonych wyłącznie dla państwa oraz im więcej jest
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)