Wycinanie elektroerozyjne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wycinanie elektroerozyjne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Wycinanie Elektroerozyjne (WEDM) 1. Zasada obróbki Wycinanie elektroerozyjne (WEDM - Wire Electrical Discharge Machining) jest odmianą obróbki elektroerozyjnej (EDM), w której elektrodą jest cienki drut o średnicy 0,02 - 0,5 mm z mosiądzu, miedzi, wolframu, molibdenu lub drut z pokryciem, np. mosiądz ocynkowany. Przedmiot obrabiany mocowany jest na stole, który najczęściej jest przemieszczany w kierunkach wzajemnie prostopadłych przez układy napędowe sterowane numerycznie (rys.1a). Bywają stosowane układy z nieruchomym przedmiotem a sterowanymi prowadnikami drutu (rys.1b) , (rys.1c). Ze względu na zużycie erozyjne drut jest przewijany ze szpuli do pojemnika lub ze szpuli na szpulę z prędkościami 0,5 - 20 m/min. W celu zapewnienia wysokiej dokładności pozycjonowania drutu względem przedmiotu obrabianego stosowane są specjalne oczkowe prowadniki drutu oraz stały naciąg drutu z siłą 5 - 20 N. Nadając przedmiotowi i elektrodzie (drutowi) złożone ruchy względne (postępowe i kątowe) możliwe jest wycinanie bardzo skomplikowanych kształtów (rys.2). Wycinać możemy kształty o powierzchniach prostopadłych do powierzchni stołu (rys.2a) jak i pochyłych (rys.2b) oraz bardziej złożonych pod warunkiem, że są to powierzchnie prostokreślne (rys.2c). Do podstawowych cech WEDM należą: - uniwersalność elektrody, a więc wyeliminowanie konieczności wykonania elektrod o złożonych kształtach, - eliminacja konieczności uwzględniania zużycia elektrody roboczej przy projektowaniu procesu obróbki, - możliwość wykonywania skomplikowanych kształtów i o bardzo małych wymiarach, - wysoka elastyczność produkcyjna obrabiarki, - wysoki stopień automatyzacji z zastosowaniem sterowania numerycznego, - eliminacja niebezpieczeństwa pożaru oraz poprawa warunków BHP, ze względu na stosowanie (najczęściej) jako dielektryka - wody, - możliwość wykonywania części o profilu ekwidystanty przy zastosowaniu jednego programu dla układu NC, np. matryc, wykrojników, stempli, prowadników itp., - wysoka dokładność obróbki (od 0,02 do 0,001 mm), - konieczność zastosowań małych energii wyładowań (poniżej 5 mJ), uwarunkowanych małą średnicą drutu (dla uniknięcia zerwania) powoduje, że uzyskiwana jest wysoka gładkość ( Ra = 2,5 - 0,5 mikrometra), a zmiany w warstwie wierzchniej są nieznaczne (np. dla stali NCl0 po cięciu zgrubnym grubość warstwy zmienionej jest mniejsza od 0,02 mm). 2. Parametry i wkaźniki użytkowe WEDM We współczesnych obrabiarkach WEDM parametry zadajemy, dobierając odpowiednie tablice technologiczne (tabl.1) zawarte w pamięci obrabiarki. W tablicach tych znajdują się informacje, które umożliwiają otrzymanie żądanego kształtu z określoną dokładnością i chropowatością powierzchni. Znajdują się tam informacje dotyczące impulsów roboczych (rys.3), a więc: - charakteru impulsów. Określa to tzw. kod rodzaju pracy (M w tabl.1).

(…)

… układów (rys.5): 1. Układ sterowania i kontroli, którego funkcję spełnia najczęściej komputer lub w mniejszych obrabiarkach procesor. 2. Układ przewijania drutu, który zapewnia odpowiednią prędkość i naciąg drutu, a także przekazuje informacje o sytuacjach awaryjnych. 3. Układ pozycjonowania i przemieszczania głowicy dolnej w kierunkach X i Y oraz górnej w kierunkach U, V i Z. 4. Układ zasilania prądem roboczym. 5. Układ zasilania dielektrykiem. Obrabiarka ROBOFIL 310 firmy Charmilles Technologies (rys.6), używana na zajęciach laboratoryjnych, ma budowę kompaktową - wszystkie zespoły i układy obrabiarki zawarte są w jednym module o wymiarach: 1860 x 1600 x 2230 mm. Można w niej obrabiać części o wymiarach 850 x 500 x 400 (wysokość) mm o masie nie większej niż 500 kg. Ruchy robocze głowic: X i U = 400 mm…
… i we współczesnych obrabiarkach jest dobierana automatycznie (zawarta jest w tablicach technologicznych, wraz z innymi parametrami). Prędkość przewijania opisana jest parametrem WS i wyrażona jest w m/min. Następny parametr dotyczący drutu to siła naciągu. Ujmuje to parametr WB w daN i zawiera się w granicach 0-3 daN (czyli 0-30 N). W przestrzeń międzyelektrodową podawany jest dielektryk pod ciśnieniem. W tablicach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz