To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wybory do PE w Irlandii:
Informacje ogólne:
W 1979 Irlandia miała prawo wyboru 15 członków PE. Liczba ta zmalała do 13 członków w 2004, a potem do 12 w 2009.
Wybory są tajne. Przeprowadza się je w czterech okręgach (Dublin, Wschodni, Północno- Zachodni i Południowy) na zasadzie reprezentacji proporcjonalnej (pojedynczy głos przechodni, cokolwiek to oznacza).
Wybory przeprowadza się od 1979 roku co 5 lat. Trwają cztery dni, są organizowane w czerwcu, a ich dokładny termin wyznacza Rada ministrów. Okres wyborczy trwa od 7 do 22.30
Bierne i czynne prawo wyborcze:
Bierne prawo wyborcze posiada kazdy obywatel Irlandii, lub obywatel UE mieszkający w Irlandii na stałe, który ukończył 21 rok życia, nie jest wykluczony przez prawo i społeczeństwo (ostatnie brzmi cokolwiek groźnie). Dodatkowo nie może kandydowac w innym kraju, nie może odbywać kary więzienia wyższej, niż 6 miesięcy, nie może być bankrutem, ani być chory psychicznie.
Niemożliwe jest łączenie mandatu posła PE z funkcjami: Ministra, Sekretarza stanu, posła parlamentu krajowego, sędziego, urzędnika instytucji ue, „służbisty cywilnego”, funkcjonariusza Sił Obrony Narodowej, lub policji.
Obecnie zarejestrowane jest ok. 3 mln wyborców uprawnionych do udziału w wyborach do PE.
Czynne prawo wyborcze posiada każdy obywatel Irlandii, lub obywatel Irlandii, mieszkający na stałe w Irlandii, który ukończył 18 rok życia i figuruje w spisie wyborców.
Spis wyborców jest opracowywany co roku przez radę Hrabstwa/ Miasta.
Obywatele UE, którzy nie są obywatelami Wielkiej Brytani i nie głosowali w wyborach w roku '94, '99 lub '04 muszą ubiegać się o rejestrację i wypełnić specjalne oświadczenie, które zostaje wysłane do ich państwa i ma na celu zapobiec podwójnemu głosowaniu.
Projekt listy jest podawany do wiadomości publicznej po 01. 11 w budynkach użytaeczności publicznej (biblioteki, poczta, etc) i na stronach internetowych władz samorządowych. Wnioski poprawek mogą być zgłaszane do 25 listopada do urzędnika władz samorządowych. Od jego decyzji możliwe jest odwołanie się do sądu okręgowego.
Spis jest obowiązujący od 15 lutego. Jest jednak możliwy wpis na listę dodatkową, która zostaje zamknięta na ok. dwa tygodnie przed wyborami.
Zasady głosowania:
Powszechnym sposobem głosowania jest osobiste oddanie głosu w lokalu wyborczym. Istnieje jednak inny sposób głosowania (który są jednak stosowany jedynie w drodze wyjątku).
głosowanie pocztą- funkcjonarusze policji, służb obrony narodowej, urzędnicy cywilni i ich małżonkowie przebywający na placówkach zagranicznych, osoby chore, niepełnosprawne, skazane na karę więzienia. Osoby pracujące w komisji wyborczej w innym okręgu, niż ten do którego przynależą mogą listownie ubiegać się o dopisanie na listę wyborców(? Sam koniec str. 4, nie do końca jest dla mnie jasne to zdanie), osoby i studenci dzienni pracujące/uczący się poza swoim okręgiem wyborczym. Tożsamość głosującego jest potwierdzana przez funkcjonariusza policji (przejrzyj to jeszcze raz, bo mogłem coś pokręcić).
(…)
… głosów potrzebnych do zwycięstwa oblicza się dzieląc ilość ważnych kart do głosowania przez o jedną więcej liczbę mandatów (??)
Za wybranego uważa się kandydata, który przekroczył próg wyborczy. Głosy nadwyżkowe rozdziela się kandydatom oznaczonym przez wyborce jako „2” lub „3”.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)