Wtórna nadczynność gruczołów przytarczycznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wtórna nadczynność gruczołów przytarczycznych - strona 1

Fragment notatki:

Wtórna nadczynność gruczołów przytarczycznych
Ten typ nadczynności przytarczyc pojawia się w przebiegu innych schorzeń, w których dochodzi do spadku poziomu wapnia w surowicy lub nadprodukcji PTH przez gruczoły przytarczyczne. Stan zwiększonego wydzielania PTH jest spowodowany hipokalcemią, której przyczyną może być:
Niedostateczne wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego Niedostateczna podaż wapnia w pokarmach Nadmierne odkładanie wapnia w kościach Nadmierna utrata wapnia z moczem Upośledzona hydroksylacja witaminy D3 w nerkach Niedostateczne wchłanianie witaminy D3 z przewodu pokarmowego u chorych z żółtaczką zastoinową Wzrost stężenia fosforanów nieorganicznych w surowicy (ostra i przewlekła niewydolność nerek)
Hipokalcemia uruchamia mechanizmy homeostatyczne przywracające prawidłowe stężenie wapnia w surowicy Przy stałej aktywacji mechanizmów homeostazy dochodzi do przerostu gruczołów przytarczycznych Czynność przerosłych przytarczyc czasem może ulec autonomizacji.
Badania laboratoryjne:
Podwyższone stężenie PTH
Obniżone lub zbliżone do granicy normy stężenie wapnia w surowicy Efekt: spadek Ca2+,­ wzrost PO43-, ­ wzrost PTH, spadek 1,25(OH2)D3 ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz