wstęp do astronomii notatki z wykładów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 931
Wyświetleń: 4676
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wstęp do astronomii notatki z wykładów - strona 1 wstęp do astronomii notatki z wykładów - strona 2 wstęp do astronomii notatki z wykładów - strona 3

Fragment notatki:

Wykłady były z przedmiotu astronomia geodezyjna. Notatka składa się z 3 stron zapisanych w formacie doc. W notatace zostały opisane następujące kwestie: Układ Słoneczny, planety wewnętrzne, planety zewnętrzne, odmiany meteorytów, kondensacyjno-akrecyjny model powstania Układu Słonecznego, najważniejsze źródła informacji o budowie wnętrza Ziemi, skały ultrazasadowe, meteoryty, pole grawitacyjne Ziemi, fale sejsmiczne. Ponadto w notatce zostały zdefiniowane następujące pojęcia: achondryty, asteroidy, chondryty, Droga Mleczna, Dysk Protoplanetarny, komety, meteoroidy, meteory, meteoryty, meteoryty kamienne, meteoryty żelazne ? syderyty, meteoryty mieszane, Obłok Oorta, Pas Kuipera, planetyzymale, planetoidy, planety, planety wewnętrzne, planety zewnętrzne, Wiatr Słoneczny.

Wstęp do astronomii
1. Układ Słoneczny
Układ Słoneczny to inaczej układ planetarny Słońca. Jest to element galaktyki Drogi Mlecznej. Najbliższą, bliźniaczą nam galaktyką jest Mgławica Andromedy oddalona o 2 300 000 lat świetlnych. Nasza galaktyka jest spiralna - jej jądrem jest czarna dziura. 1011 - tyle gwiazd składa się na naszą galaktykę. Odległość Słońca od centrum galaktyki wynosi 30 000 lat świetlnych. Średnica galaktyki 100 000 lat świetlnych. Galaktyka wiruje. W ciągu 200 mln lat świetlnych wykonuje jeden obrót wokół swojego centrum. Prędkość liniowa Słońca wynikająca z tego ruchu wynosi 250km/s. Na układ planetarny Słońca składają się:
Słońce
Planety i ich satelity
Planetoidy (asteroidy) [największa ma średnicę 1000km]
Meteory (średnica poniżej 1km) - twory skalne
Komety - twory lodowo-skalne
Materia międzyplanetarna.
Słońce jest ogromne. Jego masa stanowi 99,87% całej masy wszystkich ciał niebieskich należących do Układu Słonecznego. Słońce zbudowane jest z Wodoru (91%), Helu (9%) i innych pierwiastków (0,15%). Z korony Słońca „wieje” wiatr słoneczny - naładowane strumienie cząstek materii - na Ziemi powodują np. zakłócenia radiowe.
2. Planety wewnętrzne.
Merkury, Wenus, Ziemia, Mars - są to niewielkie (w porównaniu do planet zewnętrznych) planety w Układzie Słonecznym. Usytuowane są w pobliżu gwiazdy centralnej (Słońca) niż planety zewnętrzne. Wenus i Ziemia są to duże planety wewnętrzne. Ogólnie planety wewnętrzne charakteryzuje to, że są zbudowane ze skał, są to stałe ciała niebieskie, w odróżnieniu od planet zewnętrznych, które są o wiele większymi kulami gazowymi. Ponieważ są to ciała stałe posiadające litosferę (stałą), teoretycznie jest możliwe (jeśli nie brać pod uwagę warunków występujących na powierzchni) wylądowanie na nich, czego nie można by dokonać z planetami zewnętrznymi. Planety wewnętrzne mają dużo większą gęstość od planet zewnętrznych oraz są dużo mniejsze od nich.
3. Planety zewnętrzne
Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i nie pasujący do nich, niewielki skalny Pluton. Planety te charakteryzuje olbrzymi rozmiar (w porównaniu do planet wewnętrznych) oraz brak powierzchni. Są to kule gazowe, także niemożliwe byłoby wylądowanie na nich. Mają dużo mniejsze gęstości od planet typu Ziemi. Z geologicznego punktu widzenia bardzo interesujące są ich satelity, takie jak Jo, Europa (Jowisz), Tytan, Rea (Saturn), Oberon, Ariel (Uran), Tryton (Neptun). Całkowicie do tej charakterystyki nie pasuje ostatnia planeta, krążąca na peryferiach układu słonecznego - Pluton: jest niewielki, posiadający powierzchnię bardzo odchylony od powierzchni ekliptyki (17º). Niektórzy nawet nie zaliczają Plutona w poczet planet, lecz sądzą, że jest to asteroida pochodząca z Obłok

(…)

….
Chondryty - odmiana meteorytów kamiennych, posiadają chondry. Skład: pirokseny, oliwiny, plagioklazy. Bardzo zasadowe.
Droga Mleczna - galaktyka spiralna, do której należy Układ Słoneczny.
Dysk Protoplanetarny - dysk wirującej materii, z którego wg modelu kondensacyjno-akrecyjnego powstały planety.
Komety - lodowe bryły ważące od kilku do kilkunastu ton, niewidoczne w przestrzeni. Dzielą…
….
Chondryty - mają charakterystyczne struktury (ziarna), nie znaleziono ich nigdy na Ziemi, po raz pierwszy takie struktury odkryto dopiero w skałach księżycowych. Te struktury (kuleczki) to chondry.
Achondryty - mniej zasadowe, nie posiadają chondr, występuje więcej plagioklazów, przypominają ziemskie bazalty.
Meteory mają znaczenie przy określaniu wieku Układu Słonecznego (wszystkie meteory…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz