Temat 15: Omów kilka meteorytów z Marsa. Jaka była ich historia przed upadkiem na Ziemię? Jakie są tam ślady ewentualnego życia?
Wszyscy doskonale orientujemy się, jak bardzo ważnym tematem w dzisiejszym świecie jest czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego o nazwie Mars. Zapewne nie ma osoby, która nie słyszałaby o wielu próbach odkrycia jakiegokolwiek śladu życia na tej planecie, a także wielu, aż 38 prób wysłania sondy w jej kierunku. Jak dotąd, większość z nich zniknęła, dlatego przestrzeń wokół Marsa przyrównano do Trójkąta Bermudzkiego. Pojawia się zatem wiele pytań. Chociaż Mars, uważany jest za planetę najlepiej poznaną, czy istnieje choć cień szansy, że kiedyś będzie mógł zostać zaadaptowany na drugą planetę mieszkalną? Czy w ogóle jest nadzieja, że stanie się nowym obiektem podróżowania bez obawy przed nagłym ,,zniknięciem”? Czy istnieją tam zalążki życia, które możnaby rozwinąć?
Dlatego też wybrałam ten, a nie inny temat, gdyż przeglądając informacje o meteorytach z Marsa napotkałam na wiele interesujących faktów zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości, co również może okazać się istotne przy dalszych badaniach owej planety.
Po pierwsze, bardzo ciężko jest określić, ile tak naprawdę jest meteorytów z krwistej, śmiercionośnej planety, jaką jest Mars. Powodów jest równie wiele. Być może nie wszystkie zostały odkryte, spadły dość dawno i jeszcze nikt ich nie znalazł. Niektóre spadły pod postacią deszczu meteorytów, przykładem może być 40 kamieni pod nazwą Nakhla. Inne zaś dotknęły powierzchni Ziemi jako pojedyncze kamienie. Dotychczas największą liczbę meteorytów zarejestrowała NASA, natomiast zależy to głównie od posiadanych materiałów źródłowych. Najbardziej zaintrygował mnie meteoryt NWA 7034. Nie tylko ze względu na swój głęboki, zmysłowy, czarny kolor. Został on odnaleziony w roku 2011 na terenie Maroka, jednakże dopiero teraz podawane są informacje o tym, iż mniej więcej 2 miliardy lat temu, na Marsie panowały dużo lepsze warunki atmosferyczne niż w czasach obecnych (gdyż temperatura na dzień dzisiejszy to -63 stopnie Celsjusza, a zarazem jest bardzo suchy). Natomiast naukowcy badający kamień twierdzą, że w czasach antycznych było dużo cieplej, a także wykryto w nim 10 razy więcej wody niż we wszystkich innych badanych meteorytach. Okazuje się więc, że kiedyś istniało życie, a przynajmniej fantastyczne warunki do życia na Marsie. Obecnie, trwają jeszcze badania jak długo meteoryt spadał na Ziemię, ale odkryto również fakt, iż NWA 7034 uderzając o asteroidę, spadł na Ziemię, dając nam wiele niezwykle ciekawych informacji.
(…)
… prawdopodobnie po upadku planetoidy na planetę, co doprowadziło do wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną fragmentów lawy bazaltowej marsjańskiej. Właśnie jeden z takich fragmentów, po 360 milionów lat podróży spadł na powierzchnię Ziemi dokładnie 25 sierpnia 1865 roku. Jak na razie, ustalono jego wiek (jest on młodym meteorytem, ale pierwszym znalezionym na Ziemi). Wciąż jest poddawany badaniom, więc może wkrótce…
…, dlatego stworzył własną grupę, do której jak na razie należy tylko on sam. Spadł on we Francji, 8 października 1815 roku. Wcześniej nie dałoby się nie słyszeć głośnych detonacji. Świadek, który odnalazł kamień twierdził, że kiedy go dotknął, meteoryt był bardzo ciepły, jakby długie godziny leżał na pełnym słońcu. Nie chcę niczego sugerować, ale być może to też świadczy o istnieniu zalążków życia na ,,wojennej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)