Wspólność majątku spadkowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wspólność majątku spadkowego - strona 1 Wspólność majątku spadkowego - strona 2

Fragment notatki:

Wspólność majątku spadkowego Praktyka pokazuje, że bardzo często spadek przechodzi na kilka osób, które stają się współspadkobiercami tego spadku - ustawodawca musi w takiej sytuacji rozstrzygnąć co do charakteru prawnego i skutków takiego wspólnego dziedziczenia.
Możliwe są dwa podstawowe rozwiązania tego problemu: Wspólność majątku spadkowego opiera się na współwłasności w częściach ułamkowych - każdy spadkobierca może swobodnie rozporządzać swoim udziałem ułamkowym we własności każdej rzeczy wchodzącej do spadku , wierzytelności podzielne dzielą się z mocy samego prawa, a spadek nie stanowi odrębnej masy majątkowej. Wspólność majątku spadkowego opiera się na współwłasności łącznej (Niemcy, Szwajcaria) - spadkobierca posiada ułamkowy udział w całości spadku, a nie w konkretnych przedmiotach, nie może samodzielnie udziałem w przedmiotach rozporządzać , spadek stanowi odrębną masę majątkową. Art. 1035. k.c.
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
W polskim prawie spadkowym do spadku dziedziczonego przez kilku współspadkobierców stosuje się poprzez odesłanie przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych wraz z pewnymi regulacjami szczegółowymi. Co do zasady należy zatem przyjąć, że jest to współwłasność w częściach ułamkowych, natomiast wszelkie regulacje odmienne należy traktować w charakterze wyjątku. Stosowanie przepisów o współwłasności Stosowanie przepisów o współwłasności doznaje pewnych ograniczeń: Przepisy o współwłasności należy stosować odpowiednio - a zatem w taki sposób, w jaki jest to zgodne ze szczególnym charakterem wspólności majątku spadkowego. Jest to spowodowane także tym, że do spadku wchodzą nie tylko rzeczy, ale także prawa(np. wierzytelności, ograniczone prawa rzeczowe). Należy pamiętać o przepisach szczegółowych zawartych w części dotyczącej współwłasności spadku , a które są odmienne od regulacji współwłasności na zasadach ogólnych. Do wspólności spadku nie stosuje się: [art. 197 k.c.] - nie ma domniemania co do równości udziałów we współwłasności - decyduje o tym udział spadkowy określony w tytule dziedziczenia. [art. 198 k.c.] - spadkobierca nie może zupełnie dowolnie dysponować swoim udziałem - spadkobierca może rozporządzać udziałem za zgodą pozostałych współspadkobierców, a jeżeli nie ma takiej zgody, to rozporządzenie jest bezskuteczne o ile narusza prawa innych współspadkobierców podczas działu spadku.

(…)

…, to rozporządzenie jest bezskuteczne o ile narusza prawa innych współspadkobierców podczas działu spadku. Regulacja ta dotyczy w tym wypadku majątku spadkowego, który należy rozumieć wyłącznie jako aktywa, czyli ogół praw majątkowych, natomiast pasywa podlegają odrębnej regulacji dotyczącej odpowiedzialności za długi spadkowe. Wspólność wierzytelności spadkowych
Ponieważ majątek spadowy składa…
… będzie miał udział w tej wierzytelności(jest wspólna wierzytelność wszystkich spadkobierców o wydanie 3000 i następnie dochodzi się podziału wedle udziałów. Reguły prawa zobowiązań - wierzytelność podzielna dzieli się z mocy prawa - a zatem każdy ze spadkobierców nabywa wierzytelność o 1000 do dłużnika. Orzeczenie SN z 1967 - Sąd w orzeczeniu wskazuje, że:
Stosuje się reguły wynikające z charakteru danego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz