Wspólne czynności egzekucyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wspólne czynności egzekucyjne - strona 1 Wspólne czynności egzekucyjne - strona 2

Fragment notatki:

WSPÓLNE CZYNNOŚCI EGZEKUCYJNE - czynności egzekucyjne nie są w zasadzie przeprowadzane przez organ egzekucyjny, a egzekutora. On powinien na początku okazać dowód. Fakt, że został upoważniony do prowadzenia postepowania egzekucyjnego nie zwalnia go z okazania dowodu, który jest potwierdzeniem jego uprawnień. Egzekutor może dokonywać przeszukiwania pomieszczeń, może prowadzić te czynności zasadniczo w obecności zobowiązanego, a wyjątkowo podczas jego nieobecności. Egzekutor sporządza protokół. Niezależnie od innych środków prawnych zobowiązanemu przysługuje skarga na czynności-egzekucyjne organu egzekucyjnego, egzekutora oraz skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego, skarga na przewlekłość służy również wierzycielowi. Skargę na czynności egzekucyjne wnosimy: -Na egzekutora do organu egzekucyjnego
-Na organ egzekucyjny do organu nadzoru za pośrednictwem organu egzekucyjnego.
Skargę wnosimy w ciągu 14 dni, jeśli to dotyczy działań, a nie bezczynności czy przewlekłości. Rozstrzyga o tym organ egzekucji, albo nadzoru w formie postanowienia, na które służy zażalenie. Skarga nie jest środkiem suspensywnym, a przynajmniej nie bezwzględnie suspensywnym.
W toku postepowania egzekucyjnego można korzystać z asysty lub pomocy. Zasadniczo zakończenie egzekucji administracyjnej następuje z momentem zrealizowania środka egzekucyjnego!
SYTUACJE ZAKŁÓCENIA TOKU POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO 1) Wstrzymanie czynności egzekucyjnych - Wstrzymanie wykonania zastosowanych środków egzekucyjnych, ale nie powoduje to uchylenia dokonanych czynności egz, tylko nie podejmowanie środków egz do momentu rozpatrzenia środków zaskarżenia. Następuje wskutek wniesienia środków zaskarżenia . Wstrzymanie należy o organu który rozpoznaje środki egzekucyjne. Organy sprawujące nadzór mogą, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wstrzymać, na czas określony, czynności egzekucyjne lub postępowanie egzekucyjne prowadzone przez nadzorowany organ
Jedynie w przypadku złożenia środka jakim jest wniosek o wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji - powoduje to  OBLIGATORYJNE WSTRZYMANIE środków egzekucyjnych w odniesieniu do tej rzeczy czy prawa majątkowego. Można również wstrzymać egzekucję, gdy następuje zbieg stosowania egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej nieruchomości, rzeczy. W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej do tej samej nieruchomości, rzeczy albo prawa majątkowego lub niemajątkowego organ egzekucyjny OBLIGATORYJNIE wstrzymuje czynności egzekucyjne na wniosek: - wierzyciela, - zobowiązanego - lub z urzędu, i przekazuje akta egzekucji administracyjnej sądowi rejonowemu . - Wojewoda w szczególnie uzasadnionych przypadkach może wstrzymać, na czas określony, czynność każdego organu egzekucyjnego, prowadzącego egzekucję administracyjną.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz