Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa- wykład 7

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa- wykład 7  - strona 1

Fragment notatki:

Wykład 7, 01.04.2011 Nazwa Partnerstwo Wschodnie:
Partnerstwo wschodnie dotyczy pewnej inicjatywy polsko-szwedzkiej, która w stosunku do niektórych państw Europy wschodniej, nowe relacje określała mianem partnerstwa wschodniego. Dzisiaj pod tym terminem rozumiemy właśnie tą inicjatywę.
Inicjatywa polsko szwedzka została uzgodniona głównie między polską a Szwecją, a wstępnie została zaprezentowana przez polskiego msz Radka Sikorskiego w 2008 r. na posiedzeniu szefów dyplomacji państw UE. Ta inicjatywa była wcześniej konsultowana z UE - z Komisją Europejską, Radą Europejską. Pomysł tej inicjatywy na początku uzyskał poparcie następujących frakcji: poparli taką inicjatywę Niemcy, WB, Dania oraz Szwecja
Oficjalna inicjatywa w sprawie partnerstwa wschodniego została przedstawiona przez polskiego premiera Donalda Tuska w dn. 19-20.06.2008 r. podczas obrad Rady Europejskiej jako wspólny projekt polski i Szwecji. Inicjatywa ta sprowadza się do nst. kwestii:
Zakłada stworzenie takiego regionalnego forum współpracy państw UE z niektórymi sąsiadami na wschodzie. Głównymi partnerami mają być: Armenia, Azerbejdżan Gruzja, Mołdawia, Ukraina i warunkowo Białoruś. Wśród tych państw nie ma Rosji, w początkowej wersji ta inicjatywa nie była w ogóle nastawiona na Rosję. Podstawę do działania tego Partnerstwa wschodniego ma stanowić Europejska Polityka Sąsiedztwa. Projekty partnerstwa będą finansowane głównie ze środków przeznaczonych na tą EPS, a także z dwóch pozostałych źródeł, z których cały czas finansuje się Europę wschodnią (my także z nich korzystaliśmy) tzn. ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku odbudowy i rozwoju. Czemu ma służyć PW?
Partnerstwo wschodnie nastawione jest na zbliżenie tych państw z UE, na dostosowanie prawa w tych państwach do prawa unijnego, aczkolwiek to PW w cale nie mówi, że te państwa które uczestniczą w tym partnerstwie będą członkami UE, oni nie gwarantują, że uczestnictwo w partnerstwie od razu gwarantuje przyszłe uczestnictwo jako członka stałego UE. Partnerstwo spotkało się z poparciem części państw UE. Przeciwko temu partnerstwu wystąpiła koalicja państw UE, która z kolei tworzy inną inicjatywę w ramach UE, tzw. Unię dla Morza Śródziemnego. Tę Unię Morza Śródziemnego popiera Francja i Włochy. Dlatego istnieją dwie przeciwstawne inicjatywy. Polityka względem Ukrainy (nie tylko PW, ale także polityka niektórych państw UE względem Ukrainy):
Działania Grupy Wyszehradzkiej względem Ukrainy. Grupa Wyszehradzka jest to forum współpracy politycznej początkowo trzech, a obecnie 4 państw. Grupa ta powstała w 1991 r., początkowo nast. Państwa wschodziły w jej skład: Polska, Czechosłowacja i Węgry. W swoim początkowym okresie Grupa Wysechradzka nie zajmowała się Ukrainą, miała swoje problemy, głównym problemem było:


(…)

… się członkiem UE - po raz pierwszy powiedziano otwarcie, że UE jest otwarta dla Ukrainy. Wybory te przebiegały w sposób burzliwy, potem doszło do spotkania przy jednym stole dwóch przeciwstawnych stron - po stronie Juszczenki siadł polski prezydent Kwaśniewski, prezydent Litwy, Javier Solana; po stronie Janukowicza głównie przedstawiciele Rosji. Wybory te zakończyły się pomyślnie dla Juszczenki. Grupa…
…, a myśmy byli państwami bloku wschodniego - więc istnieją wspólne doświadczenia jeśli chodzi o totalitaryzm, jakich nie mają inne państwa UE. Dlatego też po przystąpieniu tych państw w 2004 r. (Polski, Czech, Węgier i Słowacji) Grupa Wyszehradzka postanowiła wypracować nowy model stosunków z Ukrainą już jako państwa członkowskie UE. Ten 2004 r. to był rok znamienny dla Ukrainy, odbywały się wtedy wybory…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz