Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa- wykład 11

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa- wykład 11 - strona 1

Fragment notatki:

Wykład 11, 06.05.2011 r.
NATO a UE
Współpracują czy konkurują?
Unia działa tam gdzie NATO nie jest całkowicie zaangażowane np. operacja CONCORDIA w Macedonii czy operacja ALTHEA w Bośni i Hercegowinie.
CONCORDIA w Macedonii
1 kwietnia 2003 siły NATO zastąpiło 450 żołnierzy UE. Misja ta stanowiła wieńczenie wszystkich 4 operacji pokojowych, które przywróciły stabilność Macedonii i przybliżyły ją do struktur euroatlantyckich i europejskich.
Po nich 15 grudnia na miejsce żołnierzy weszli policjanci z unijnej EUPOL Proximy (1 marca 2004 r. dołączyli do nich polscy policjanci)
ALTHEA w Bośni i Hercegowinie:
EUFOR (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) - misja pokojowa prowadzona przez UE w Bośni i Hercegowinie. Rozpoczęta 2 XII 2004 r., zastępując wycofujące się wojska NATO (misja SFOR).
NATO vs UE (główne relacje)
Od 2002/2003 istnieje wzajemna umowa o współpracy pomiędzy unią i NATO, zakładająca równomierny, zrównoważony rozwój zdolności do obustronnego wspierania działań operacyjnych.
Pozytywne zmiany relacji:
Z jednej strony powrót Francji do struktur militarnych NATO, a z drugiej wsparcie USA dla Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w znaczny sposób poprawiło współpracę obu organizacji.
Porażki: pełne napięć i zatargów relacje pomiędzy Unią, a aspirującą do członkostwa w tej organizacji Turcją. Tego typu zatargi narażają na szwank prowadzone przez obie organizacje operacje w Kosowie i Afganistanie - KFOR i ISAF (NATO) oraz EURLEX i EUPOL (UE) - gdzie wymagane jest wspólne i jednolite podejście do kwestii zarządzania kryzysowego. Niezależne, lecz ta współpraca jest coraz bliższa:
Zacieśniają współprace w ramach UE - NATO Capability Group,
Silna kooperacja pomiędzy Unijny Sekretarzem Generalnym oraz Europejską Agencją Obrony a Sztabem Głównym NATO i Dowództwem Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. OPERACJE:
Priorytetowym zadaniem NATO jest kolektywna obrona, jednak obecnie najwięcej zasobów NATO pochłaniają operacje stabilizacyjne, działania antyterrorystyczne, zapobieganie kryzysom oraz reagowanie kryzysowe - tzw. operacje out-of-area.
Rodzaje operacji realizowane przez sojusz:
Działania z zakresu budowania, wymuszania i utrzymania pokoju
Akcje ratownicze i humanitarne.
NATO prowadzi operacje autonomicznie (m.in. na Bałkanach, na Morzu Śródziemnym, w Afganistanie ) lub wspiera inne organizacje międzynarodowe (np. Unię Afrykańską w Sudanie oraz w Somalii) EPBIO - zarówno wojskowe jak i cywilne. Należy zauważyć, że liczba operacji zarządzania kryzysowego UE stale rośnie. Zakres geograficzny misji obejmuje Bałkany, Kaukaz, region Morza Śródziemnego i Bliski Wschód, ale także tak odległe obszary jak Afryka czy Azja. UE prowadzi operacje autonomicznie lub we współpracy z innymi organizacjami.


(…)

… ma być tzw. grupa weimarska, złożona z wojsk Polski, Francji i Niemiec. Minister Klich wyraził zadowolenie ze Aston jest w kontakcie z sekretarzem generalnym NATO Rasmussenem i na bieżąco z nim współpracuje na rzecz efektywniejszego współdziałania UE z NATO „Wyraziłem poparcie dla tego dialogu bo bez niego trudno wyobrazić sobie sukces obu organizacji w misjach w Kosowie i Afganistanie.”

… dla umacniania ich zdolności obronnych, zwłaszcza nowych misji, przy jednoczesnym unikaniu zbędnego dublowania;
Najwyższą wagę przywiązujemy do zapewnienia możliwie najpełniejszego zaangażowania europejskich sojuszników, nie należących do UE w podejmowanie przez Unię operacji reagowania kryzysowego, organizowanych w oparciu o dotychczasowe porozumienia konsultacyjne w ramach UZE. Dostrzegamy…
… i ratunkowe, misje utrzymania pokoju oraz misje zbrojne zarządzania kryzysowego, w tym przywracania pokoju (tzw. misje petersberskie).
TL (art. 28b) zakłada rozszerzenie tego katalogu o działania rozbrojeniowe, misje doradztwa wojskowego i wsparcia, misje zapobiegania konfliktom i misje zbrojne służące stabilizacji sytuacji po konfliktach. Określono w nim także, że operacje UE mogą służyć walce z terroryzmem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz