Współczesne zasady kreowania terytorialnych wspólnot społecznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 427
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne zasady kreowania terytorialnych wspólnot społecznych-opracowanie - strona 1 Współczesne zasady kreowania terytorialnych wspólnot społecznych-opracowanie - strona 2 Współczesne zasady kreowania terytorialnych wspólnot społecznych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

WSPÓŁCZESNE ZASADY KREOWANIA TERYTORIALNYCH WSPÓŁNOT SPOŁECZNYCH
- „MIKROINŻYNIERIA SPOŁECZNA”
OSIEDLA WSPÓLNOT CO - HOUSING. KSZTAŁTOWANIE JEDNOSTEK SĄSIEDZKICH NA ZASADZIE SAMOORGANIZACJI.
PROJECT FOR PUBLIC SPACES. OD TWORZENIA MIEJSC AKTYWNYCH DLA WSPÓLNOT
PRZEZ „MEBLOWANIE” PRZESTRZENI DO SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO.
Współczesna epoka jest czasem rozpadu tradycyjnych struktur społecznych i negatywnego stosunku do tworzenia wspólnot, w tym wspólnot terytorialnych. Zanikowi naturalnych wspólnot terytorialnych towarzyszy kres, a czasem i również kompromitacja koncepcji „sztucznej” kreacji wspólnot. Koncepcje te bywały nazywane „inżynierią społeczną”. Drogę kształtowania wspólnot poprzez „inżynierię społeczną” w skali makro, czy mezzo próbuje się zastąpić metodami, które można by określić jako „mikroinżynierię społeczną”. W przeciwieństwie do inżynierii społeczne w skali makro, inżynieria społeczna w skali mikro opiera się na oddolnej samoorganizacji. Wyłaniają się dwie drogi tworzenia wspólnot terytorialnych powstających na zasadzie „mikroinżynierii społecznej”. Pierwsza - to wspólnoty ludzi pragnących prowadzić „wspólne życie”. Druga polega na kreacji przestrzeni umożliwiających nawiązywanie krótkotrwałych, efemerycznych więzi, czegoś w rodzaju „poszerzonych spotkań”. Przykładem wspólnot pierwszego typu są wspólnoty co-housing, złożone z ludzi lubiących wspólnotowy styl życia, wspólne obiady, imieniny, uprawianie ogrodów itd. Osoby te poznają się jeszcze przed rozpoczęciem budowy zespołu mieszkaniowego i już na tym etapie zaczynają tworzyć swego rodzaju grupę społeczną.
Egzemplifikacją wspólnot „spotkań” jest ruch inspirowany przez fundację Project for Public Spaces. Dąży ona do przetwarzanie „miejsc” - ich ewaluacji i kreacji autentycznych przestrzeni publicznych.
Cechą wspólną obu kierunków jest dążenie do samoorganizacji i redukcja celów, która ma gwarantować większa skuteczność.
wspólnoty jednostek preferujących styl „wspólnego życia”
wspólnoty „efemerycznych” spotkań
zawężenie „ilościowe”, do kategorii ludzi zainteresowanych
zawężenie „czasowe”
przykład: wspólnoty co-housing
przykład: działania fundacji Project for Public Spaces
samoorganizacja społeczna
samoorganizacja społeczna
OSIEDLA WSPÓLNOT CO - HOUSING..
BOFAELLESSKABER - ŻYJĄCE WSPÓLNOTY
KSZTAŁTOWANIE JEDNOSTEK SĄSIEDZKICH NA ZASADZIE SAMOORGANIZACJI

(…)

… dwa dziedzińce. Dwa dziedzińce pełnią rolę przestrzeni publicznej zespołu. Domy mają ciężkie ceglane bazy parterów i lekkie drewniane struktury pięter i dachów. Osiedle zasilane jest częściowo energią z kolektorów słonecznych i generatorów wiatrowych. Wspólnota Bakken w Humlebæk, Dania.
Osiedle zrealizowano w latach 1979 - 80. Projektowali je architekci z biura Arkitektengruppen Regnbuen. Osią założenia…
…). Trzecią wspólnotę wzniesiono w Nonbo Hede. Pierwsze wspólnoty miały wspólne centra, natomiast nie udało się w nich osiągnąć efektu integracji społeczności różnego pochodzenia, różnych generacji i różnych form rodzin oraz osób samotnych. W projekcie Farum Jan Gudmand - Høyer proponuje rozwijanie integracji społecznej. Powstają osiedla dla wspólnot złożonych z rodzin i „singli” - osób samotnych. Domy…
…, pralnię, pokój dla dzieci, pokój dla młodzieży, warsztaty, biuro, salę wieloużytkową i pokój gościnny. Społeczność zamieszkująca WindSong nie jest w porównaniu z innymi wspólnotami specjalnie zróżnicowana. Natomiast skupili się tu ludzie wielu interesujących zawodów, utalentowani o indywidualnych zainteresowaniach. Mieszkają we wspólnocie m.in. pracownik socjalny, architekt, oficer, instruktor pływania…
… wzajemnie.
PRZEGLĄD WYBRANYCH OSIEDLI CO - HOUSING.
W krótkim przeglądzie osiedli co - housing pragnę skoncentrować się na przykładach duńskich. Dania jest krajem narodzin ruchu - duńskie zespoły stanowiły i nadal stanowią wzór dla innych krajów. Wspólnota Ibsgaarden w Roskilde, Dania. Osiedle liczy 21 mieszkań w domkach jednorodzinnych i w zabudowie wokół prostokątnego dziedzińca. Powstało w latach 1982…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz