Współczesne systemy polityczne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 763
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne systemy polityczne - wykład - strona 1 Współczesne systemy polityczne - wykład - strona 2 Współczesne systemy polityczne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

dr hab. Konstanty A. Wojtaszczyk. Notatka składa się z 4 stron.
Współczesne systemy polityczne-wykład-10.11.11
System mieszany-połaczenie systemu proporcjonalnego i większościowego, dyskutowano aby wprowadzic ten system w Polsce ale nie przeszlo.
System proporcjonalny i wiekszosciowy mialo polaczenie to na celu ograniczeniu wad tych systemow i spotęgowaniu zalet obu tych systemów. W Niemczech nie ma w konstytucji zapisane ile posłów liczby Bundestag.Połowe Bundestagu wybiera się w systemie proporcjonalnym a drug,ą połowe w systemie większościowym, wszystko w jednym dniu. Dla systemu proporcjonalnego dzieli się Niemcy na 16 okręgów wyborczych, okręg=land, ale land landowi nie jest równy, z tąd te okręgi wyboircze maja przyznana do obsadzenia różną liczbę kandydatów. Bawaria ok.23 mandatów, kraj Saary od 3-5 mandatów. Połowę Bundestagu wybiera się w systemie proporcjonalnym( ta wiedza będzie dotyczyla omówionego systemu proporcjonalnego)-w tym systemie aby ograniczyc wady systemu proporcjonalnego wprowadza się klauzulę zaporową w niektórych krajach, może być ona 1.na szczeblu całego kraju lub na szczeblu okręgu .
Obok zrobienia tamtej tabelki na tamtych zajęciach, to do tego trzeba sprawdzic czy dana partia
!W liczniku nad kreska umieszczamy liczbę glosow która padla na daną partie w skali danego kraju, a pod kreska umieszczamy wszystkie glosy jakie padly na wszystkie partie w skali calego kraju.! to przez mnożymy 100%!
Przykład na naszaa partie w skali calego kraju padło 200.000 tys głosów-licznik, a mianownik- oddane głosy na wszystkie partie-1.000.000, i to wychodzi 20%- i jeśli jest klauzula 5% to ta partia przeszła. Klauzula zaporowa wystepuje w Polsce, Belgii , Hiszpanii- na szczeblu całego kraju.
Klauzula zaporowa na szczeblu okregu-Grecja-19% na szczebLu okręgu, głosy oddane na partię w obszarze danego okręgu-licznik, a mianownik-wszystkie ważne głosy oddane na wszystkie partie w danym okręgu. Te klauzule prowadzą do zmniejszenia liczby partii w parlamencie, 1993 rok Polska- w 1992 dla partii wprowadzono 5% a dla koalicji 8%, partie prawicowe poszły do wyborów i też SLD, 16 partii prawicowych, ale każda poszła oddzielnie więc głupio zrobili, bo więcej by zdobyli jakby stworzyli koalicję, i w konsekwencji żadna nie dostała się do parlamentu.
Co z tymi mandatami przez nich uzyskanymi? Te mandaty dzieli się między partie które do tego sejmu się dostaly. A-Sld, B-PSL, C-UW, D-UP.
Partie prawicowe nie weszły do parlamentu i 64 mandaty są do zagospodarowania. więc głosy, 64 mandaty zostały rozdzielone w systemie d' Hondta między te 4 partie(lewicowe).
Niemcy-połaczony system proporcjonalny i większościowy. Żeby dostac się do parlamentu w systemie proporcjonalnym trzeba zdobyc w tych tabelach mandaty i przekroczyć granicę 5 % w skali całego kraju, jeśli się nie przekroczy to jest jeszcze jedna szansa. W tym samym dniu odbywaja się wybory większościowe, do obsady jest druga połowa Bundestagu, ale okręgi wtedy w tym systemie są jednomandatowe, trzeba ich zorganizowac np. 0,5 czyli 260. Partia przechodzi w systemie większościowym wtedy jeśli co najmniej zdobędzie 3 mandaty bezpośrednie-jeśli wygra w 3 okręgach, w systemie wieksozsciowym dostaje się do parlamentu ejsli w co najmniej 3 okregach jest na miejscu pierwszym. Wystarczy spełnic jeden z dwoch warunkow : przekroczenie 5%, zdobycie 3 pierwszych mandatów bezpośrednich, wystarczy 1 z tych warunkow spełnić żebyz systemu proporcjonalnego wziąć iż systemu większościowego.


(…)

… się rozwiązuje.Przykład konstytucji uchwalonej przez konstytuantę; czyli Ustawa Konstytucyjna Niemiec z 49' roku .
Konstytucja V Republiki Francuskiej- z 58” została przygotowana przez prezydenta i rząd, skonsultowana tylko z parlamentem, rząd uchwalil i została poddana ona referendum.
Oktrojowana-czyli nadawana, w panstwie demokratycznym współczesnym raczej takich nie ma, można wskazac przykład a mianowicie Pakistan.

… jest po oświeceniu, do zcasow oswiecenia rolę konstytucji spełniała Bibilia,ale oswiecenie podważyło tą wyłączność Bibli do regulacji stosunków, powstalo zapotrzebowanie na spisana konstytucję. Trzecia przyczyna- na początku wieku 19-chodzi tu o kierunek filozoficzny który nazywa się pozytywizmem prawniczym- w mysli politologicznej, który stoi na stanowisku że to jest ważne co jest spisane, Pierwszy okres przyniósł : prawnicy, konstytucjonaliści zgodzili się co w konstytucji, akcie prawnym powinno się znaleźć:że taki akt prawny powinien określać formę państwa, powinien określać system organów państwowych, prawa i wolności osobiste, typ własności ochrony-zaczęła dostawać się jako elementem obligatoryjny w konstytucji po pojawieniu się encykliki Rerum Novarum, zmiana konstytucji.-TO JEST TEN 1 OKRES. Dał on nam jeszcze dwie wzorcowe konstytucje-pierwszy worek::konstytucja amerykańska, konstytucje krajów ameryki południowej, wszystkich krajów post radzieckich,z wyjątkiem krajów Litwy, Łotwy i Estonii, Konstytucja Finlandii, Portugalii, Grecji, Chorwacji, Serbii, - wzorują Si e albo na amerykańskiej , albo na konstytucji która wzoruje się na amerykańskiej- V Republiki Francuskiej.
2.W tym okresie przyjętych jest 28 nowych…
… tzn . w konstytucji można regulować kardynalne sprawy dla społeczeństwa i państwa. Szczególna moc- konstytucja jest nadrzędna nad całym prawem w kraju,zgodnie zart.57 oraz rozporządzeniem 116-117 traktatu lizbońskiego-prawo UE jest nadrzedne nad prawem krajowym, w ramach orzeczeń TS UE oraz panujących zwyczajów. Orzeczenia-było ich 7 i wszystkie prowadza do nadrzędności tych traktatów nad parwem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz